Bývalý šéf CIA vyhrotil debatu o mučení vězňů

Bývalý šéf CIA označil Dicka Cheneyho ,,viceprezidentem pro mučení,,. V rozhovoru pro britskou televizi ITV dodal, že viceprezident Spojených států Dick Cheney ničí americkou pověst tím, jak dohlíží na to, jakým způsobem se uplatňuje politika mučení na lidi podezřelé z terorismu. Názory Stansfielda Turner ještě více vyhrotily debatu o tom, co je v dnešní době přípustné a co už není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Miroslav Konvalina

Stansfield Turner, který byl ředitelem CIA za prezidenta Jamese Cartera na konci 70. let, se stydí za to, že Spojené státy mají viceprezidenta pro mučení. Podle bývalého šéfa CIA přehlíží současný viceprezident mučení. Turner řekl, že nevěří prezidentu Bushovi, který tvrdí, že Spojené státy nepoužívají mučení a dodal, že se Američané dostali do nebezpečné oblasti.

Poznámky někdejšího ředitele CIA se vztahují ke kampani, kterou vede republikánský senátor John McCain za to, aby Spojené státy zakázaly kruté, nelidské a ponižující zacházení s vězni zajatými ve válce s terorem. Dick Cheney varuje před tím, aby zákonodárci nesvázali ruce CIA. Spojené státy mučení odmítají, ale tajné výklady upřesňují, kam až mohou vyšetřovatelé zajít.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme