Bývalý šéf jugoslávské armády Perišič dostal v Haagu 27 let

Mezinárodní tribunál v Haagu odsoudil Momčila Perišiče, někdejšího velitele jugoslávské armády, k 27 rokům vězení. Jedná se o jeden z dosud nejpřísnějších trestů. Podle verdiktu se Perišič dopustil vraždy, perzekuce a útoku na civilisty v Chorvatsku a Bosně. Odsouzen tak byl i za válečné zločiny v souvislosti s bombardováním Záhřebu v roce 1995 či masakru muslimů ve Srebrenici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf jugoslávské armády Perišič dostal v Haagu doživotí

Bývalý šéf jugoslávské armády Perišič dostal v Haagu doživotí | Zdroj: Reuters

„Rozsudek je do značné míry ojedinělý. Můžeme spekulovat, do jaké míry se může odrazit na postoji k Srbsku, případně do jaké míry se může projevit na žalobách úplně jiného typu před mezinárodním soudním dvorem, které Chorvatsko podalo proti Srbsku kvůli genocidě a podobně,“ nastínil možný vývoj balkanolog z Ústavu mezinárodních vztahů Filip Tesař. On sám se ale konkrétní dopad předjímat neodvažuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu někdejšího velitele jugoslávské armády Momčila Perišiče mluvil na Rádiu Česko bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák

Perišič stál v čele jugoslávské armády do roku 1998, odsouzen už byl i chorvatským soudem na 20 let za bombardování Zadaru před 20 lety, ovšem v nepřítomnosti. Tehdejší srbské vedení ho odmítalo stíhat, natož vydat.

Bývalý náčelník generálního štábu jugoslávské armády podle verdiktu pomáhal při zajišťování finanční a logistické podpory pro Srby v Bosně a Chorvatsku, a také a při plánování a páchání válečných zločinů, konkrétně se to týká obléhání Sarajeva, které trvalo 42 měsíců a během něhož srbští ostřelovači zabili stovky lidí, ostřelování Záhřebu v polovině 90. let minulého století a povraždění 8000 muslimských mužů a chlapců ve Srebrenici v roce 1995. Přímou odpovědnost za srebrenický masakr mu ale soud neprokázal, obžaloba tak neuspěla se svým návrhem odsoudit ho na doživotí. Soud také neuznal Perišiče vinným z vyhánění a vysídlování obyvatel.

V roce 2005 byl ovšem obviněn haagským tribunálem, kterému se ještě téhož roku dobrovolně vzdal, i když vinu popírá. Samotný proces pak začal v roce 2008 a za uplynulé tři roky bylo vyslechnuto přes sto svědků, z nichž na obranu Perišiče vystoupilo 22.

V armádě byl Perišič od roku 1966, působil v Chorvatsku a Bosně. Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič ho v roce 1993 jmenoval náčelníkem generálního štábu jugoslávské armády, ale oba se rozešli, když generál Perišič nesouhlasil se srbskou ofenzívou proti albánské většině v Kosovu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Balkanolog Filip Tesař přibližuje osobu generála Perišiče

„Odchází v souvislosti s novou čistkou, kdy Slobodan Miloševič pravděpodobně v přípravě na možný střet s NATO armádu čistí a zase povyšuje mladší důstojníky – jestřáby, kteří se nebáli střetu se Severoatlantickou aliancí,“ řekl Tesař k Peřišičově odchodu z čela armády. Generál se podle něj přitom sám dostal k moci díky podobné čistce.

Perišič se pak v roce 2000 dokonce zařadil po bok srbských politiků usilujících o Miloševičovo svržení a později se stal i místopředsedou srbské vlády.

Perišičovi se do délky trestu zahrne i doba strávená ve vazbě. Ve vězení by tak měl být ještě 25 let, vzhledem k jeho věku to ale prakticky znamená doživotí. Z vězení by vyšel v 92 letech.

Rozsudek zatím není pravomocný.

Pavel Novák, Robert Mikoláš, Jan Piroch, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme