Bývalý šéf jugoslávské tajné služby pracoval pro CIA

Jovica Stanišič, bývalý šéf jugoslávské tajné služby za režimu prezidenta Slobodana Miloševiče, byl agentem americké CIA. Pomohl snížit napětí v regionu a ukončení válek na Balkáně. Tato fakta teď předložila americká Ústřední zpravodajská služba Mezinárodnímu soudnímu tribunálu v nizozemském Haagu. Stanišič se ale ohradil, že nebyl agentem. Ústřední zpravodajská služba USA jej prý ale neúkolovala a neplatila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice ve Scheveningenu

Věznice ve Scheveningenu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Zprávy o tom, že byl agentem, se objevily v americkém deníku Los Angeles Times a srbských médiích. Jovica Stanišič pracoval jako americký agent osm let od roku 1992 a pomohl ukončit válku v Bosně. Soudci v Haagu obvinili Stanišiče z vytvoření eskader smrti - guerill, které popravovaly bez soudu a podílely se na genocidě muslimů.

Americká zpravodajská služba teď poskytla Mezinárodnímu soudnímu tribunálu v Haagu dosud utajovaný dokument, který má prokázat jeho významnou pomoc. USA získaly Stanišiče ke spolupráci před sedmnácti lety. Pomohl například objevit místa, kde zadržovali rukojmí ze zemí Severoatlantické aliance, nebo při hledání masových hrobů. Za spolupráci si od CIA údajně nikdy nevzal peníze.

V současné době je bývalý šéf jugoslávské tajné služby Jovica Stanišič na léčení v Bělehradě. Motivací jeho spolupráce bylo zřejmě vědět co nejvíc o skutečné situaci v ragionu, protože chtěl mít v 90. letech reálný vliv na dění v Bělehradě a bývalé Jugoslávii. Jeho soudní proces v Haagu by měl začít zřejmě na podzim.

Přečtěte si také:
Kosovo přivítalo rozsudky nad bývalými srbskými politiky a generály
Haagský tribunál osvobodil Milutinoviče, další obžalované poslal do vězení
Karadžič čelí před haagským trestním tribunálem nové žalobě
Bývalý srbský ministr Šešelj obviněný z válečných zločinů má být údajně propuštěn
Tribunál v Haagu má posoudit chorvatskou žalobu

Jaromír Janev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme