Bývalý šéf Jukosu Michail Chodorkovský čeká na rozudek

Rok a půl ve vazbě už je Michail Chodorkovský. Moskevský soud začal dnes v poledne tamního času (ve 14 hodin času našeho) číst rozsudek nad tímto někdejším ropným magnátem a majitelem Jukosu. Muž je obžalován z celkem sedmi trestných činů - nejzávažnější z nich jsou daňové úniky. S případem souvisí také razantní postup státu proti samotné firmě. Verdiktu se Chodorkovský dočká zřejmě zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij | Foto: AFP

Nejsledovanější soudní proces s nejbohatším ruským vězněm - tak komentátoři označují případ Michaila Chodorkovského. Kolem budovy moskevského soudu byla dnes posílena policejní ochrana. Důvodem kromě jiného bylo několik stovek příznivců bývalého ropného magnáta, kteří skandovali hesla jako "Svoboda Chodorkovskému" nebo "Chodorkovský go home".

Do soudní místnosti bylo vpuštěno asi 20 novinářů, rodiče a příbuzní obžalovaných. Protože je verdikt velmi dlouhý, rozhodla se ho soudkyně číst vsedě. Podle dosavadních informací je Chodorkovskij vinen nejméně ve čtyřech ze sedmi bodů obžaloby. Moskevský soud odročil pokračování četby rozsudku na zítřek.

Kanadský advokát Robert Amsterdam dnes prohlásil, že případ jeho klienta je politicky motivovaný a soud nevynese rozsudek pouze nad majitelem Jukosu, ale také nad celým Ruskem. Chodorkovský byl se svojí ropnou skupinou největším těžařem ropy v Rusku. Teď je na pokraji likvidace.

Na verdikt čekají nejen domácí podnikatelé, ale i zahraniční investoři, kteří kvůli případu omezili investice v Rusku. Pozorovatelé dosavadní postup státu proti Jukosu pokládali za výstrahu Kremlu dalším oligarchům, kteří by se chtěli angažovat v politice.

Zdenka Turková, Petr Vavrouška, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme