Bývalý slovenský vojenský újezd Javorinu armáda zcela zničila
O budoucnosti vojenského újezdu Brdy se dnes mluvilo v Příbrami. Sešli se tam hejtmani dvou krajů i starostové několika obcí, kterých se záležitost týká. Vláda chce vojenský prostor zrušit a zpřístupnit oblast veřejnosti. Starostové se bojí, že turisté zničí unikátní brdskou přírodu. Na Slovensku nedávno řešili podobný problém. O přírodu tam šlo ale až na druhém místě.
Zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger se s Martinem Pitoňákem dostal autem do bývalého vojenského prostoru Javorina, který slovenská vláda zrušila začátkem roku tak vysoko, kam až to zašlá asfaltka dovolila. O krásnou přírodu se tu velké boje nesváděly. Turisté by totiž krajinu mohli těžko poničit hůř, než jak to udělali vojáci.
„Všechno je beznadějně vytěžené a to všechno byly hotové lesy. Je to 31 600 hektarů,“ říká s pohledem na krajinu Martin Pitoňák.
Z tisícimetrového kopce jsou vidět okolní Levočské vrchy. Pohoří, které bezmála celé zabrali vojáci na skoro 60 let. Zatímco v Brdech se mezi armádu a ochranu přírody dává často rovnítko, ve slovenském prostoru Javorina vojáci přírodě jednoznačně ublížili. Týkalo se to hlavně bezohledného kácení ze strany vojenských lesů. A proč to tak vadí právě důchodci Martinu Pitoňákovi? On se tu totiž v údolí narodil. Tam, kde je dnes prázdná louka, stávala kdysi vesnice Ruskinovce. Pan Pitoňák s dalšími rodáky postavil na místě malý kostelík.
„Za těch 20 let, co tu chodíme, tak to trošku přebolelo jen proto, že jsme se sem mohli vracet. Rádi sem chodíme jako domů,“ říká Martin Pitoňák, který by byl rád, aby se do Javoriny nevraceli jenom rodáci, ale i turisté. Češi už prý kouzlo odlehlého kraje stačili objevit mezi prvními.
„Byla tu mladá česká rodina, která se celé dva týdny věnovala přechodu těmito horami, měli to zmapované, všechno si nesli s sebou a byli rádi, že jsem tady. Byl bych rád, kdyby se sem Češi začali vracet. Je se tu na co dívat,“ dodává Pitoňák.
Levočské vrchy byly dlouho zapomenutým koutem Slovenska. Přitom jsou vzdálené jenom pár minut cesty autem z Vysokých Tater nebo od Spišského hradu. Teď je oblast sice veřejně přístupná, pár let ji ale ještě bude spravovat armáda. Za tu dobu se nejspíš nezlepší ani podmínky pro turisty, ani ochrana přírody.