Bývalý tchajwanský prezident dostal za korupci doživotí

Bývalý tchajwanský prezident a symbol nezávislosti země Čen Šuej-pien jde na doživotí do vězení. Soud ho uznal vinným z několika trestných činů včetně zpronevěry a braní úplatků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čen Šuej-pien a jeho žena Wu Šu-čchen

Čen Šuej-pien a jeho žena Wu Šu-čchen | Foto: AFP

Čen Šuej-pien byl uznán vinným z toho, že v letech 2000-2008, kdy vykonával prezidentský úřad, zpronevěřil přes tři miliony dolarů.

Dále podle soudu přijal úplatky ve výši devíti milionů při prodeji státní půdy a také pral špinavé peníze prostřednictvím účtů ve švýcarských bankách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš o procesu s exprezidentem Tchaj-wanu

Za mřížemi stráví zbytek života i jeho manželka Wu Šu-čchen, někdejší první dáma. Ženu dlouhodobě upoutanou na invalidní vozík si svět pamatuje ze setkání se světovými osobnostmi včetně papeže Jana Pavla II.

Při slavnostních příležitostech také přebírala různé ceny udělené jejímu muži za prosazování demokratických principů. Čen Šuej-pien si pro ně totiž sám jezdit nemohl. Peking Tchaj-wan neuznává a vždy se zasazoval o to, aby ostatní, hlavně evropské země prezidentovi neudělily vízum.

Veřejnost rozsudek rozdělil

Většina tchajwanské veřejnosti je přesvědčena, že se prezident minimálně jednoho z trestných činů, z nichž by obviněn, dopustil. Nicméně část obyvatel si myslí, že šlo o mstu ze strany politických soupeřů, konkrétně dnes vládnoucího Kuomintangu.

Čen Šuej-pien prosazoval formální samostatnost ostrova na Pekingu a každoročně podával přihlášku o členství v OSN, v posledních dvou letech už pod názvem Tchaj-wan. Vítězství nacionalistů v loňském roce ale znamenalo absolutní obrat a příklon k Číně.

Podle stoupenců byl proces zpolitizovaný

Exprezidentovi stoupenci tvrdí, že proces byl právě z tohoto důvodu zpolitizovaný. Obě strany, tedy jak žalobci, tak i obhájci, spolu svedli několikaměsíční právní bitvu, stejně důležitá, ne-li důležitější, však byla i ta, která se odehrávala mimo soudní síň:

Na jedné straně Čen Šuej-pienovy básně psané ve vězení, hladovka a obviňování současné exekutivy nakloněné sbližování s Čínou, na straně druhé tvrzení prezidenta Ma Jing-ťioua, že odmítal nátlak svých poradců a politiků z vlastní strany, aby byla bývalá hlava státu odsouzena co nejrychleji a podobně.

Jde o historický proces, poprvé od vzniku Tchaj-wanu, respektive Čínské republiky na Tchaj-wanu, byl totiž zatčen a souzen její nejvyšší představitel, navíc politik proslulý ve světě tím, že prosazoval formální nezávislost na Pekingu.

Důležitá je i samotná symbolika tohoto přelíčení. Prezidenta vybírají obyvatelé ostrovní země sami v přímých volbách, o nichž si mohou Číňané nechat jen zdát. Odsouzení Čen Šuej-piena poškozuje samotné demokratické principy a základy Tchaj-wanu.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme