Bývalý velitel ukrajinských vojenských sil Zalužnyj končí v armádě. Bude velvyslancem v Británii

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek z vojenské služby propustil bývalého hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného. Vyplývá to z nařízení zveřejněného na prezidentském webu. Úřad hlavy státu následně zveřejnil i dokument, který Zalužného oficiálně jmenuje ukrajinským velvyslancem v Británii.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valerij Zalužnyj

Bývalý velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj byl propuštěn z vojenské služby, má se stát novám velvyslancem ve Velké Británii | Foto: Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: Reuters

Zatím není jasné, kdy se Zalužnyj nové funkce ujme. Jeho kandidaturu na post ale Zelenskyj schválil už v březnu a ukrajinská diplomacie v souvislosti s tím poslala britské straně příslušnou žádost.

Bývalý velitel ukrajinské armády Zalužnyj míří na post velvyslance v Británii, potvrdil Zelenskyj

Číst článek

Zalužnyj, který stál v čele armády do letošního února, byl propuštěn z vojenské služby „ze zdravotních důvodů“, píše se v nařízení.

Ukrajinský generál byl jmenován hlavním velitelem ozbrojených sil v červnu 2021. Pod jeho velením vojáci odolali prvotnímu náporu ruské invaze z února 2022 a během prvního roku války dobyli zpět okupované části Charkovské oblasti a také osvobodili Cherson na jihu země jako jediné oblastní centrum, které ruská vojska dokázala obsadit.

Zalužnyj byl rovněž strůjcem loňské ofenzivy, při které se ukrajinským silám podařilo jen málo proniknout silně opevněnou ruskou obranou. Následně se projevily rozdílné názory v ukrajinském vedení, zejména mezi ním a Zelenským.

Letos v únoru pak Zalužného na pozici hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil vystřídal Oleksandr Syrskyj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme