Bývalý velvyslanec Talibanu v zajetí Američanů

Americké jednotky zadržely v Afghánistánu bývalého velvyslance Talibanu v Pákistánu Abdase Saláma Zaífa. 34letý Paštun byl ve své funkci v Pákistánu jednou z nejznámějších osobností radikálního islámského hnutí. Islámábád mu odmítl udělit politický azyl a deportoval ho do Afghánistánu, kde byl předán Američanům. Naopak mullu Umarovi se prý podařilo ujet na motorce z obklíčeného Baghranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Kandaháru | Foto: ČTK/EPA

Zadržení ex-velvyslance potvrdil mluvčí americké námořní pěchoty v jihoafghánském Kandaháru. Podle něj se Zaíf nyní nachází na jedné americké válečné lodi v Arabském zálivu. Američtí vyšetřovatelé očekávají, že z výpovědí bývalého talibanského velvyslance získají další poznatky o Talibanu a teroristické organizaci Al-Káida. Zaíf je totiž dosud nejvýše postaveným činitelem mezi 307 příslušníky vedení Talibanu, které Američané zadržují.

Jak z Afghánistánu uvádí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, Zaíf se tak ocitl mezi 300 zajatými příslušníky organizace Al-Káida a hnutí Taliban, kteří jsou vyšetřováni přímo tajnými službami Spojených států. Dalších sedm tisíc zatčených je v afghánských věznicích. Abdas Salám Zaíf požádal o politický azyl v Pákistánu už před několika týdny. 4. ledna ho však pákistánská policie zadržela v jeho domě a sdělila mu, že jeho další pobyt na pákistánském území je nežádoucí. Afghánské tajné služby ale nejsou pevně přesvědčeny, že právě Zaíf může být důležitým svědkem, který pomůže při pátrání po bin Ládinovi a mullovi Umarovi. Podle nich s nimi již delší dobu nemá žádný kontakt.

Vůdce hnutí Taliban mulla Muhammad Umar bude dopaden a postaven před soud. V Kábulu to prohlásil dočasný afghánský premiér Hamíd Karzáí. Nijak ale nekomentoval zprávy o tom, že hledaný muž ujel údajně z obklíčeného města Baghran na severu provincie Hilmand na motocyklu v doprovodu čtyř věrných ochránců. Zato obyvatelstvo Afghánistánu se dnes touto novinkou výjimečně bavilo. Mulla Umar se pomalu stává bytostí opředenou legendami; lidé začínají věřit, že jak on, tak bin Ládin jsou nepolapitelní.

Ostatní členové Al-Káidy ale nemají takové štěstí. Velení amerických vojsk v Afghánistánu potvrdilo, že jeden z nejvýznamnějších členů této teroristické organizace, šajch Al-Ruí, který byl zodpovědný za bojovou přípravu ozbrojených jednotek Al-Káidy a za její výcvikové tábory, byl zatčen, což může významně pomoci při pátrání po bin Ládinovi.

Markéta Kaclová, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme