Bývalý vrcholný čínský politik Po Si-laj půjde kvůli korupci před soud

Čínský politik Po Si - laj půjde po roce a půl před soud. Obviněn je mimo jiné z korupce, braní úplatků a zneužívaní pravomocí veřejného činitele. Vlivný komunistický lídr byl také zapleten do aféry kolem vraždy britského obchodníka. Za tu byla loni odsouzena jeho manželka k trestu smrti s odkladem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po Si-laj

Po Si-laj | Zdroj: Reuters

Čínský soud dnes obvinil bývalého vrcholného politika Po Si-laje z korupce, zneužití pravomocí veřejného činitele a braní úplatků ve stovkách miliónů dolarů. V případě odsouzení mu hrozí až 20 let vězení.

Jak uvedla v prohlášení komunistická strana, Po Si-lajovy činy výrazně poškodily pověst strany a státu, což mělo negativní dopad nejen v Číně, ale i v zahraničí.

Po Si - laj byl do loňského roku členem politbyra a počítalo se s ním i do stálého výboru, nejdůležitějšího politického orgánu země. Aféra okolo Po Si-lajovy rodiny patří v Číně k největším politickým skandálům posledních let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž zahraniční zpravodajky Kateřiny Procházkové. Osobnost Po Si-laje zhodnotil zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák

Po Si-laj byl považován za vycházející hvězdu čínské politiky. Téměř všichni pozorovatelé čínské politické scény byli přesvědčeni, že se minulý rok na zasedání parlamentu a pak na sjezdu komunistické strany propracuje do nejužšího čínského vedení. Pak ale přišel jeho pád.

„Nebyl jen velice oblíbený, byli lidé, kteří ho vysloveně milovali. Líbilo se jim, že vede tak úporný boj proti ekonomickému zločinu a proti mafiím. On si také dával záležet na tom, aby si o něm tento obraz všichni utvořili. A líbilo se jim také, že se vrací ke starým maoistickým dobám – organizoval dokonce soutěže ve zpěvu maoistických písní,“ popisuje komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

V samotné straně však bylo mnoho lidí, kteří Po Si-laje rádi neměli, a dokonce se ho obávali. Viděli, že je to velice silný a energický politik a báli se, že kdyby se propracoval až do nejvyšších sfér čínské politiky, mohl by se pokusit znovu zavést model řízení, který byl v Číně naposledy za Maa, tedy kdy zemi ovládá jediný člověk.

„Dnes jsou ale čínští vládci zvyklí dělit se o moc a vést zemi kolektivně. A to byla asi hlavní příčina jeho pádu, která ovšem nevylučuje pravdivost vznesených obvinění. Nebýt však politického boje, možná by se k soudu nedostal,“ dodává Milan Slezák.

Kateřina Procházková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme