Bývalým novinářům britského bulvárního nedělníku hrozí za odposlechy až dva roky vězení

Sedmi bývalým novinářům bulvárního nedělníku News of the World hrozí za nelegální odposlechy až dva roky vězení. Oznámila to britská prokuratura. Mezi obviněnými jsou mimo jiné bývalí šéfové listu Rebeka Booksová a Andy Coulson. Oba svou vinu ale popírají a tvrdí že o praktikách listu nic nevěděli. Osmým obžalovaným je soukromý detektiv Glenn Mulcaire, který odposlechy prováděl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z obviněných Andy Coulson, bývalý redaktor News of the World a bývalý mluvčí ministerského předsedy Davida Camerona

Jeden z obviněných Andy Coulson, bývalý redaktor News of the World a bývalý mluvčí ministerského předsedy Davida Camerona | Zdroj: Reuters

Soukromé telefonáty a hlasové schránky měli odposlouchávat v letech 2001 až 2006. Během té doby napíchli obžalovaní telefony více než šesti stům lidí, včetně pozůstalých obětí vražd, hereckých hvězd a politiků.

Pod palbou kritiky musel Rupert Murdoch bulvární list News of the World loni v červenci po 168 letech zavřít.

Mediální magnát se navíc v minulých dnech začal stahovat z vedení rad, které dohlížejí na britské listy Sun, The Times a Sunday Times. Ty se podle spekulací chystá Murdoch odprodat a od tištěných britských médií se tak distancovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skandálu s odpolechy mluvil v pořadu Stalo se dnes novinář žijící v Londýně Jan Jůn

Zástupkyně policejního komisaře kromě toho oznámila, že novináři dalších deníků jiných vydavatelů jsou vyšetřováni kvůli údajnému podplácení veřejných činitelů, konkrétně vězeňské stráže. Od zástupců Daily Mirror a Daily Express měli dostat 35 tisíc, respektive 14 tisíc liber.

Podle novináře žijícího v Londýně Jana Jůna změnila aféra s odposlechy přístup britské veřejnosti k novinářům. Lidé žádají zavedení tvrdého dozoru nad médii.

„Buď formou samoregulace, kdy si to novinářská organizace zařídí tak, že pokud žurnalisté něco provedou, bude mít možnost odebírat novinářské legitimace a udělovat tvrdé pokuty. Druhou možností je parlamentní nařízení tvrdého dozoru.“

Igor Maňour, Silvie Třeslínová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme