Počet obětí během demonstrace v súdánském Chartúmu vzrostl na deset. Oběti byly zastřeleny

Počet mrtvých z nedělní masivní demonstrace v súdánské metropoli Chartúmu se zvýšil na deset. S odvoláním na jednoho z předních aktivistů to v pondělí uvedla agentura AP. Tři těla byla nalezena vedle školy v Omdurmanu, západně od hlavního města, oběti byly zastřeleny. Na místě se podle agentury Reuters už během pondělí shromáždily stovky lidí k novým protestům.

Chartúm (Aktualizováno: 15:24 1. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet mrtvých z nedělní masivní demonstrace v súdánské metropoli Chartúmu se zvýšil na deset

Počet mrtvých z nedělní masivní demonstrace v súdánské metropoli Chartúmu se zvýšil na deset | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Oficiální tisková agentura Suna s odkazem na ministerstvo zdravotnictví oznámila k nedělnímu večeru sedm mrtvých a téměř 200 zraněných. Vládnoucí armádní junta z úmrtí protestujících obvinila opozici, bezpečnostní složky podle nich i přes výtržnosti davu zachovaly chladnou hlavu, napsal server BBC.

Při protestech v Súdánu zemřelo 60 lidí. Čína a Rusko zablokovaly rezoluci OSN odsuzující násilí

Číst článek

Vůdce hnutí Súdánská asociace profesionálů (SPA), které organizuje protesty, naopak uvedl, že za mrtvé nese zodpovědnost armáda. „Vojenská rada je za (ztracené) životy a zraněné plně zodpovědná,“ uvedl šéf SPA ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Podle něj se poklidní demonstranti stali oběťmi nepřiměřeného násilí.

Blokáda

V Omdurmanu, který od Chartúmu dělí pouze řeka Nil, dnes zablokovalo nejméně 600 lidí hlavní silnici vedoucí k mostu Bílý Nil. Ten obě města spojuje. Demonstranty brzy rozehnala policie, která na ně použila slzný plyn, uvedla agentura AFP. Stovky lidí k dalším protestům podnítil nález tří těl, kolem kterých se dav shromáždil.

Súdánci v sérii demonstrací požadují rychlý přechod k civilní vládě. Moc v zemi drží armáda, která se dočasně ujala vedení po dubnovém sesazení tehdejšího prezidenta Umara Bašíra. O víkendu se konala jedna z největších demonstrací od 3. června, kdy vláda násilně rozehnala protest. Podle organizátorů bylo od té doby zabito 133 lidí, úřady mluví o 68 lidech, včetně příslušníků bezpečnostních složek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme