Kauza Cambridge Analytica. Udělali jsme chyby, přiznal šéf Facebooku Zuckerberg

Facebook chyboval, připustil ve středu ke kauze tajného získání dat jeho uživatelů firmou Cambridge Analytica šéf internetové společnosti Mark Zuckerberg. Největší sociální síť světa podle něj zlepší ochranu osobních údajů a omezí k nim přístup aplikacím jiných společností.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg | Zdroj: Reuters

„Máme odpovědnost za ochranu vašich dat. Pokud to nedokážeme, pak si nezasloužíme vám sloužit," napsal šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg v prvním veřejném komentáři k aféře, která otřásla důvěrou klientů Facebooku a způsobila pád cen akcií jeho firmy.

KOMENTÁŘ: Problém není Cambridge Analytica, problém je Facebook

Číst článek

„Snažil jsem se pochopit, co přesně se stalo, abych se ujistil, že už se to nebude opakovat," uvedl na svém facebookovém profilu muž, jehož k vysvětlení kauzy vyzvali zákonodárci v USA či Británii.

„Dobrou zprávou je, že nejdůležitější opatření, která by tomu dnes předešla, jsme zavedli už před lety. Ale udělali jsme také chyby, musíme toho udělat více,“ dodal Zuckerberg.

Facebook bude podle něj dále omezovat přístup aplikací vytvořených mimo společnost k údajům majitelů účtů. Zároveň upozorní uživatele na již existující nástroj, který umožní lidem kontrolovat přístup programů k jejich datům.

Podrobnější vyjádření chystá Zuckerberg v rozhovoru s televizí CNN, který bude odvysílán ve čtvrtek nad ránem.

Kauza Cambridge Analytica

Firma Cambridge Analytica zabývající se využitím digitálních dat na předvolební kampaně měla tajně získat údaje o desítkách milionů uživatelů facebooku, které mohla v roce 2016 využít i při spolupráci s volebním týmem amerického prezidenta Donalda Trumpa.

K datům ji dopomohl osobnostní kvíz vytvořený akademikem Aleksandrem Koganem, který s ní spolupracoval. Do jeho aplikace se zaregistrovalo na 300 tisíc uživatelů.

Pravidla facebooku do roku 2016 umožňovala aplikacím volný přístup nejen k údajům takto přihlášených uživatelů, ale také o všech jejich přátelích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme