Pomohla vyhrát volby Trumpovi. Britská společnost podle nahrávek pracovala na kampani i v Česku

Britská společnost Cambridge Analytica, která se věnuje sběru a analýze dat, se vedle kampaně na podporu nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa tajně účastnila volebních kampaní po celém světě, mimo jiné i v České republice. Na nahrávkách pořízených britskou stanicí Channel 4 o tom hovoří šéf Cambridge Analytica Alexander Nix a jeho spolupracovník Mark Turnbull.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn / Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf společnosti Cambridge Analytica Alexander Nix

Šéf společnosti Cambridge Analytica Alexander Nix | Foto: Pedro Nunes | Zdroj: Reuters

Nix na záznamech pořízených skrytou kamerou řekl, že jejich mateřská společnost Strategic Communication Laboratories pracovala na více než 200 volbách včetně Česka, Nigérie, Keni, Indie nebo Argentiny.

Turnbull k tomu vysvětlil, že jejich pracovníci působí skrytě a nikým nezpozorováni. V souvislosti s jistou východoevropskou zemí hovořil o právě skončeném a velmi úspěšném projektu. „Nikdo ani netušil, že tam byli. Prostě se jen nechali unášet. Přišli jako duchové, udělali práci a vypařili se."

Mladí Filipínci kontrolují obsah sociálních sítí. 'Mnozí mají deprese,' říká režisér dokumentu Čističi

Číst článek

Na záznamu z prosince 2017 pak Turnbull řekl, že firma vloží data na krevní řečiště internetu a pak jen sleduje, jak se šíří. „Musí se to stát tak, aby si nikdo nemyslel, že je to propaganda,“ řekl. „Ve chvíli, kdy si řeknete, že je to propaganda, následuje otázka, kdo to vypustil. Takže musíme být velmi rafinovaní.“

O práci ve skrytu mluvil i Nix. „Ve skutečnosti máme mnoho klientů, kteří nechtějí, aby se náš vzájemný vztah dostal na veřejnost," uvedl s tím, že společnost je zvyklá pracovat ve stínu a za použití rozličných nástrojů.

Reportérovi, který se vydával za možného klienta zajímajícího se o způsobu, jak prosadit na Srí Lance jisté kandidáty, Nix nabídl možnost využití prostitutek. Řekl, že jednou ze služeb, které může Cambridge Analytica poskytnout, je „poslat nějaká děvčata do kandidátova domu“. Dodal, že velmi pěkné jsou Ukrajinky.

Nix k očerňovací taktice dále prohlásil, že například výměnou za pozemky poskytnou kandidátovi velkou sumu peněz, aby mohl zaplatit svou kampaň. „Všechno si nahrajeme. Našemu chlapíkovi pak rozmažeme tvář a dáme to na internet,“ dodal.

Cambridge Analytica a Facebook

Kvůli práci společnosti Cambridge Analytica čelí kritice společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, a její šéf Mark Zuckerberg. Důvodem je zpráva, kterou o víkendu zveřejnily listy The New York Times a The Guardian, že Cambridge Analytica nečestně získala informace o 50 milionech uživatelů facebooku a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu Trumpovy volební kampaně v roce 2016.

Britský zákonodárce Damian Collins, který vede mediální výbor v britském parlamentu, obvinil Facebook, že poskytuje zavádějící informace, když zlehčuje riziko toho, že data uživatelů jsou sdílena bez jejich souhlasu. Podle Collinse společnost trvale podhodnocuje riziko úniku dat a poskytla výboru klamavé odpovědi. 

Collins také obvinil šéfa britské firmy Cambridge Analytica Alexandera Nixe ze lži. Nix minulý měsíc řekl výboru, že jeho firma neobdržela data od výzkumníka, který je obviněn z toho, že získal osobní informace o milionech uživatelů Facebooku.

Léta se zabýval tím, jak sociální média mění konflikty. 'Bez facebooku válku vyhrát nelze,' říká

Číst článek

Facebooku také hrozí kvůli Cambridge Analytica vyšetřování regulačními úřady a soudní spory. Nejméně dva státní zástupci, států Massachusetts a Pensylvánie, již oznámili, že hodlají zahájit vyšetřování.

'Největší útok na soukromí uživatelů'

Cambridgeská společnost podle agentury Reuters v roce 2014 vyvíjela počítačový program, který měl pomoci předpovědět preference voličů a ovlivnit jejich rozhodování. Firma přitom čerpala z privátních dat bez povolení uživatelů. Systém měl utvářet profil voličů a podle něj řídit distribuci personalizované politické reklamy.

Napadeny a zneužity byly podle The New York Times facebookové profily třetiny severoamerických uživatelů této sítě, což je zhruba čtvrtina Američanů s volebním právem. Projekt novinářům prozradil zaměstnanec Cambridge Analytica Christopher Wylie. Podle expertů stojí britská společnost za jedním z největších útoků na soukromí uživatelů facebooku.

Společnost Facebook oznámila, že s firmou Cambridge Analytica ukončuje spolupráci. Samotná firma na webu uvedla, že volebnímu štábu Donalda Trumpa poskytla poradenské služby, „které mu pomohly vyhrát souboj o Bílý dům“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme