Cameron a Sarkozy slíbili Libyi peníze i dopadení Kaddáfího

Britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy přicestovali na první návštěvu Libye po pádu Kaddáfího režimu. Slíbili další pomoc libyjské povstalecké vládě i uvolnění dalších 600 milionů liber ze zmražených libyjských kont.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena z Benghází vyjadřuje poděkování Británii a Francii

Žena z Benghází vyjadřuje poděkování Británii a Francii | Zdroj: Reuters

Oba státníci vyzdvihli zásluhy bojovníků proti režimu Muammara Kaddáfího. „Bez jejich odvahy by nebylo vaší revoluce,“ uvedl Cameron, ale zároveň upozornil, že boj ještě neskončil. V zemi jsou centra odporu a Kaddáfí je zatím stále na útěku i se svými syny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě Nicolase Sarkozyho a Davida Camerona v Libyi se diskutovalo ve Světě o druhé na Rádiu Česko

„Mise NATO skončí, až bude zajištěna bezpečnost všech civilistů v Libyi. Pomůžeme vám najít Kaddáfího a postavit ho před soud,“ slíbil Cameron.

Podle šéfa Přechodné národní rady Mustafa Džalíl se hledaný diktátor zřejmě skrývá na jihu Libye. „Je to nebezpečná situace. Kaddáfí má s sebou spoustu peněz a zlata. Myslíme, že plánuje odvetné útoky, např. na města, ropná pole nebo elektrárny,“ tvrdí Džalíl.

OSN projedná zrušení sankcí

Podle analytičky Asociace pro mezinárodní otázky Zory Hesové se bezpečnostní situace v zemi zlepšuje. „Zlepšení je patrné především v Tripolisu, většina města byla už zkontrolována a prohledána na větší zbraně. Postup se však zarazil na čtyřech městech, která Kaddáfího vojáci stále drží,“ uvádí Zora Hesová.

Nicolas Sarkozy a Mustafa Abdel Džalíl na setkání v Tripolisu | Foto: Reuters

Cameron a Sarkozy jsou podle v Libyi velice oblíbení, na zde domů se objevují nápisy jako „Merci Sarkozy!“ nebo „Thank you Britain! „Za uskutečnění intervence i její úspěch vděčí Libye právě Cameronovi a Sarkozymu. V době, kdy Spojené státy ještě váhaly, zda se vojenské akce zúčastní, tak tito dva politici už jednali společně a velmi rozhodně,“ vysvětluje Hesová.

Rada bezpečnosti OSN už také posuzuje návrh nové rezoluce, která by měla Libyi zbavit některých sankcí. Umožnilo by to obnovit vývoz ropy i fungování centrální banky. Peníze ostatních bank v zemi zůstávají zablokované, stejně jako majetek Muammara Kaddáfího, jeho rodiny a nejbližších spolupracovníků.

Turecký vliv v Libyi sílí

„Návštěva měla hlavně symbolický ráz. Boje ještě neskončily, dokud nebude dopaden Kaddáfí, ale zvrat už se pokládá za hotovou věc,“ míní arabista Zdeněk Müller. Sarkozy a Cameron mohou podle něj mít pocit vítězství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nelze spoléhat na to, že bude nová libyjská vláda k Západu vstřícná dlouhodobě, říká arabista Zdeněk Müller

Francouzský prezident Sarkozy dnes také popřel jakoukoli předběžnou dohodu mezi jeho vládou a libyjskou Přechodnou národní radou. V arabských zemích se objevila spekulace, že povstalci nabídli Francii 35procentní podíl na ziscích z vývozu ropy.

Sarkozy a Cameron navštívili také tripoliskou nemocnici | Foto: Reuters

„Francie a Itálie však určitě budou mít zájem na tom, aby se Libye znovu angažovala v zadržování afrických migrantů,“ předpokládá Müller. Spor mezi oběma evropskými zeměmi se na jaře vyhrotil poté, co Itálie povolila pobyt tisícům migrantů z Tuniska a ti se následně snažili dostat do Francie.

Podle Müllera také nelze spoléhat na to, že bude nová libyjská vláda k Západu dlouhodobě vstřícná. O vliv v zemi se hlásí například Turecko a jedním ze spojujících prvků může být i obávaný politický islamismus.

Helena Berková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme