Cameron a Sarkozy slíbili Libyi peníze i dopadení Kaddáfího

Britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy přicestovali na první návštěvu Libye po pádu Kaddáfího režimu. Slíbili další pomoc libyjské povstalecké vládě i uvolnění dalších 600 milionů liber ze zmražených libyjských kont.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena z Benghází vyjadřuje poděkování Británii a Francii | Zdroj: Reuters

Oba státníci vyzdvihli zásluhy bojovníků proti režimu Muammara Kaddáfího. „Bez jejich odvahy by nebylo vaší revoluce,“ uvedl Cameron, ale zároveň upozornil, že boj ještě neskončil. V zemi jsou centra odporu a Kaddáfí je zatím stále na útěku i se svými syny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě Nicolase Sarkozyho a Davida Camerona v Libyi se diskutovalo ve Světě o druhé na Rádiu Česko

„Mise NATO skončí, až bude zajištěna bezpečnost všech civilistů v Libyi. Pomůžeme vám najít Kaddáfího a postavit ho před soud,“ slíbil Cameron.

Podle šéfa Přechodné národní rady Mustafa Džalíl se hledaný diktátor zřejmě skrývá na jihu Libye. „Je to nebezpečná situace. Kaddáfí má s sebou spoustu peněz a zlata. Myslíme, že plánuje odvetné útoky, např. na města, ropná pole nebo elektrárny,“ tvrdí Džalíl.

OSN projedná zrušení sankcí

Podle analytičky Asociace pro mezinárodní otázky Zory Hesové se bezpečnostní situace v zemi zlepšuje. „Zlepšení je patrné především v Tripolisu, většina města byla už zkontrolována a prohledána na větší zbraně. Postup se však zarazil na čtyřech městech, která Kaddáfího vojáci stále drží,“ uvádí Zora Hesová.

Nicolas Sarkozy a Mustafa Abdel Džalíl na setkání v Tripolisu | Foto: Reuters

Cameron a Sarkozy jsou podle v Libyi velice oblíbení, na zde domů se objevují nápisy jako „Merci Sarkozy!“ nebo „Thank you Britain! „Za uskutečnění intervence i její úspěch vděčí Libye právě Cameronovi a Sarkozymu. V době, kdy Spojené státy ještě váhaly, zda se vojenské akce zúčastní, tak tito dva politici už jednali společně a velmi rozhodně,“ vysvětluje Hesová.

Rada bezpečnosti OSN už také posuzuje návrh nové rezoluce, která by měla Libyi zbavit některých sankcí. Umožnilo by to obnovit vývoz ropy i fungování centrální banky. Peníze ostatních bank v zemi zůstávají zablokované, stejně jako majetek Muammara Kaddáfího, jeho rodiny a nejbližších spolupracovníků.

Turecký vliv v Libyi sílí

„Návštěva měla hlavně symbolický ráz. Boje ještě neskončily, dokud nebude dopaden Kaddáfí, ale zvrat už se pokládá za hotovou věc,“ míní arabista Zdeněk Müller. Sarkozy a Cameron mohou podle něj mít pocit vítězství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nelze spoléhat na to, že bude nová libyjská vláda k Západu vstřícná dlouhodobě, říká arabista Zdeněk Müller

Francouzský prezident Sarkozy dnes také popřel jakoukoli předběžnou dohodu mezi jeho vládou a libyjskou Přechodnou národní radou. V arabských zemích se objevila spekulace, že povstalci nabídli Francii 35procentní podíl na ziscích z vývozu ropy.

Sarkozy a Cameron navštívili také tripoliskou nemocnici | Foto: Reuters

„Francie a Itálie však určitě budou mít zájem na tom, aby se Libye znovu angažovala v zadržování afrických migrantů,“ předpokládá Müller. Spor mezi oběma evropskými zeměmi se na jaře vyhrotil poté, co Itálie povolila pobyt tisícům migrantů z Tuniska a ti se následně snažili dostat do Francie.

Podle Müllera také nelze spoléhat na to, že bude nová libyjská vláda k Západu dlouhodobě vstřícná. O vliv v zemi se hlásí například Turecko a jedním ze spojujících prvků může být i obávaný politický islamismus.

Helena Berková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme