Cameron chce referendum o osamostatnění Skotska co nejdříve

Britský premiér David Cameron se pustil do vysoké hry o záchranu Spojeného království. Vyzval Skoty, aby uspořádali právně závazné referendum o nezávislosti, a to už v následujících 18 měsících. Cameron tak přitlačil ke zdi prvního ministra Alexe Salmonda, který chystal referendum až v polovině roku 2014.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proslulý skotský kilt

Proslulý skotský kilt | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Samozřejmě jsem velkým zastáncem Spojeného království. Je jedno z neúspěšnějších partnerství v historii lidstva. Bude neskonale smutné, pokud se Skotsko rozhodne jít vlastní cestou a opustí Spojené království. Neměli bychom ale tohle rozhodnutí nechávat rok za rokem být. Všechny zúčastněné to poškozuje, takže si pojďme tu situaci vyjasnit a bavme se o tom, jak tu záležitost ukončit. Podle mě bude lepší, když to bude dříve než později,“ odůvodnil v rozhovoru pro BBC Cameron svou výzvu.

„Váhání Skotska o tom, zda zůstane součástí Spojeného království poškozuje ekonomické Skotů i Angličanů. Investoři, kteří by uvažovali o tom otevřít nový závod ve Skotsku nevědí, podle jakých zákonů tam za dva či tři roky mohou podnikat,“ popisuje jeden z důvodů uspíšení referenda londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka. Podle něj je dalším důvodem i anglická národní hrdost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O separatiskitkých tendencích Skotska mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka

„Skotská vláda má naprosto zřejmý mandát skotského lidu, aby uspořádala referendum v druhé polovině volebního období, a přesně to uděláme,“ reagoval v dnešním Guardianu šéf Skotské národní strany, která má v parlamentu Skotska většinu, Alex Salmond.

„Podobné výroky mu pomáhají ke zvyšování vlastní popularity. Je to z jeho strany určitý populismus, který ho vynesl k moci a zřejmě na tu skotskou nacionální strunu je ochoten hrát dál. Situaci mu mohou komplikovat zákony, které vytvářejí nepsanou anglickou ústavu, podle kterých se hlasování o vystoupení z unie musí odehrávat podle předem určených právních norem. David Cameron má výhodu v tom, že si nechal udělat velmi důkladný právní rozbor a právě z něj vycházel při dnešním oznámení,“ uvádí Kytka a pokračuje:

„Není vyloučené, že pokud Alex Salmond odmítne referendum ve stanovené době, může celá záležitost skončit u britského nejvyššího soudu.“

Separatistické tendence ve Skotsku podle Kytky postupně sílí. Referendum nicméně nemá mít povahu právně závazného výroku. Referendum mělo být poradní.

„Zdá se ale, že Angličanům a Davidu Cameronovi začíná docházet trpělivost s tím, jak dlouho jsou Skotové ochotni své váhání o odtržení prodlužovat. Může dojít k nějakému kompromisu a výsledek referenda pak bude závazný,“ dodává spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Dana Votýpková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme