Cameron chce zlepšit integraci muslimek do společnosti, měly by se učit anglicky

Britský premiér David Cameron chce zlepšit integraci muslimských žen do britské společnosti. Klíč je podle něj ve znalosti jazyka. Podle vládních statistik má 22 procent muslimek v Anglii velmi slabé znalosti angličtiny nebo jazyk neovládá vůbec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron mluví se ženami, které navštěvují lekce anglického jazyka v Leedsu na severu Anglie | Zdroj: Reuters

Britský premiér David Cameron promluvil otevřeně o segregaci muslimek. Výslovně zmínil případy ženské obřízky, nucených sňatků a celkovou náchylnost těchto žen podlehnout různým formám extremismu.

Jedním z důvodů je podle něj nedostatečná jazyková vybavenost. Vláda proto věnuje dodatečných 20 milionů liber na výuku angličtiny pro přistěhovalce.

„Nemůžeme považovat Británii za zemi příležitostí, pokud někteří lidé neovládají místní jazyk. V mnoha případech jsou v tom dotyčné osoby nevinně. Jejich okolí je nabádá, aby se neintegrovaly, aby se neučily jazyk," dodal premiér.

Cameron si prý na druhou stranu dokáže představit, že by muslimky a další migrantky pobývající v zemi na manželská víza, které neprojdou po dvou a půl letech letech jazykovými testy, musely Británii opustit.

Podle Camerona není možné tolerovat, aby muži bránili ženám navštěvovat jazykové kurzy, nebo jim vůbec nedovolovali vycházet na ulici. Ministerský předseda dodal, že muslimky, které se neintegrují a neumějí anglicky, taky snáze podléhají extremistickým myšlenkám, jako jsou třeba ty šířené Islámským státem.

Někteří muslimští představitelé podle BBC Camerona kritizovali, protože mezi špatnou angličtinou muslimských přistěhovalců a extremismem není podle nich souvislost.

Jiří Hošek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme