Cameron nabídl Pekingu pomoc při vyšetřování vraždy britského obchodníka

Největší politický skandál v historii čínské republiky už řeší i Britové. Dnes dokonce smrt anglického obchodníka, vedoucí až k nejvyšším čínským politickým špičkám, projednával britský premiér David Cameron. Peking Londýnu slíbil, že důkladně vyšetří i bývalého vrcholného politika Po Si-laje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čína kongres Peking | Zdroj: ČTK

Z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda je vyšetřovaná manželka vlivného čínského politika Po Si-laje. V listopadu loňského roku měla údajně nechat Heywooda zavraždit, když se s ním nepohodla při domluvě transferu peněz z Číny do zahraničí. Heywood chtěl údajně za tuto transakci od manželky Po Si-laje přespříliš vysokou částku.

Jeho smrt v čong-čingském hotelu byla v prvopočátku prezentována jako otrava alkoholem. Dnes se mluví už o to tom, že byl Heywood otráven jedem. Chybí ale důkazy a také tělo Brita, protože čínské úřady nařídily okamžitou kremaci, není tedy už použitelné pro další zkoumání. Britský premiér pak dnes nabídl Pekingu pomoc s vyšetřováním této vraždy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celou kauzu popsala v Odpoledním vysílání Radiožurnálu asijská zpravodajka Kateřina Procházková

Kauzu otevřela na začátku března informace o tom, že podřízený Po Si-laje, policejní ředitel ze S-čchuanu Wang Li-ťün, odevzdal na konzulátu Spojených států v Čchen-tu v provincii S-čchuan informace o spiknutí tajemníka Po Si-laje a šéfa policejních sil Čou Jung-kchanga.

Ti údajně spolu s dalšími politiky připravovali v Číně převrat a ozbrojený puč. Na to se Po Si-laj už neobjevil na setkání s kanadským premiérem Stephenem Harprem v Pekingu a bez vysvětlení ho zastupoval na jednání někdo jiný.

Během týdenního zasedání čínského parlamentu byly pak podezřelé některé výroky premiéra Wena, který otevřeně volal po změnách, čistkách a oproštění se od pozůstatků kulturní revoluce.

15. března pak oznámila čínská agentura Sin-chua, že čínské vedení odvolalo Po Si-laje z vedoucího postu tajemníka komunistické strany Čchung-čchingu a z politbyra. O několik dnů později bylo několik dalších vysoce postavených funkcionářů blízkých Po Si-laje také odvoláno a zatčeno.

Sesazeni a zatčeni byli další čtyři vysocí politici právě z levicové frakce v komunistické straně Číny, do které patřil i Po Si-laj. V souvislosti s tímto zatýkáním se pak hovoří o údajném pokusu o převrat, kterému měl velet právě Po.

Je ale velmi obtížně zjistit, zda k němu opravdu došlo nebo mělo dojít. V březnu lidé zaznamenali projíždět obrněné vozy v okolí centra Pekingu a vládních budov. Ale zda šlo ještě o přesun armády a policie, která město kontrolovala během zasedání parlamentu, nebo o puč, je těžké říct. Čínská státní média pak vše popírají a informace na webu jsou nedůvěryhodné a plné dohadů.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme