Chorvatsko 0:0 Brazílie

Cameron naposledy vyzval Skoty, aby neopouštěli Spojené království

Před ‚bolestivým rozvodem‘ varoval Skoty v souvislosti se čtvrtečním referendem britský premiér David Cameron. Naposledy před historickým hlasováním v emotivním projevu apeloval na voliče ve Skotsku, aby ‚nezahazovali klíčky od domu, který pomohli vystavět‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron při vystoupení ve skotském Aberdeenu | Zdroj: Reuters

„Nenechte se nikým napálit a nemyslete si, že hlas pro skotskou nezávislost je pozitivní vizí. Ano samostatnému státu znamená rozdělení lidí a zavírání dveří. Je to něco, co z vašich přátel a členů rodiny udělá cizince," uvedl David Cameron ve skotském Aberdeenu před publikem, které jeho slova několikrát odměnilo potleskem.

Referendum o nezávislosti Skotska se bude konat 18. září 2014. Bude v něm položena jediná otázka: „Mělo by Skotsko být nezávislou zemí?“

Podle britského premiéra přinese Skotům skutečnou změnu a silnější pravomoci jejich parlamentu odmítnutí plné nezávislosti. Cameron vyzval Skoty, aby pokračovali ve spoluvytváření Spojeného království.

„Nejsme jedním národem. Jsme čtyři národy v jednom státě. To může být někdy složité, ale je to nádherné,“ vyznal se Cameron v posledním pokusu, jak zabránit skotské nezávislosti.

Zastánci skotské nezávislosti stáhli podle průzkumů za měsíc až 20procentní ztrátu

Číst článek

Skotsko | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme