Cameron navrhl rovnost mužů a žen v nástupnictví na britský trůn

Britové zřejmě po zhruba 300 letech změní tradici v následnictví na trůn. Doposud má přednostní nástupnický nárok na trůn muž, i když není prvorozený. To by teď mohlo být minulostí. O změnu usiluje britský premiér David Cameron, který už svůj návrh rozeslal zemím Commonwealthu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn, Big Ben | Foto: Filip Jandourek

Jakékoli návrhy změn týkajících se monarchie totiž podléhají schválení celého Commonwealthu a tedy všech 16 zemí, které jsou jeho součástí.

Premiér Cameron v dopise vedoucím představitelům zemí uvedl, že požaduje rovnost žen a mužů ve všech ohledech života. Nadřazenost mužů ve vedoucích státních funkcích je podle něho anomálií. Chce také zrušit zákaz sňatku panovníka s římskou katoličkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrh na změnu nástupnictví ve Velké Británii přiblížil ve Světě o druhé na Rádiu Česko spolupracovník ČRo v Londýně Milan Kocourek

Buckinghamský palác již vzal dopis v úvahu, ale zatím se k němu oficiálně nevyjádřil. Britská královna tradičně ponechává rozhodnutí v podobných otázkách na vládě a jejím představiteli.

Realizace návrhu si vyžádá úpravy zákonů o nástupnictví z roku 1701 a korunní přísaze z roku 1688, dotkne se i zákona o královských sňatcích z konce 18. století.

Britská veřejnost s návrhem souhlasí. Před 2 lety uspořádalo BBC anketu, podle níž 89 procent souhlasí s tím, aby ženy a muži měli stejný nárok na trůn. Přes 80 procent Britů si také přeje, aby si dědic mohl vzít římskou katoličku.

Změna v nástupnictví se má týkat především dětí prince Williama a jeho manželky.

Pokud Cameron s návrhem uspěje, králem bude do budoucna princ Charles jako Karel III. a jeho případné vnučky budou mít stejný nárok na trůn jako jejich mužští sourozenci.

Milan Kocourek, Dana Votýpková, Simona Bartošová, Petra Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme