Cameron není spokojený s protinávrhem EU ohledně dávek pro imigranty

David Cameron po dnešním jednání v Bruselu popřel, že by existovala dohoda s EU ohledně čerpání sociálních dávek unijními občany po příjezdu do Británie. Britský premiér odmítl, že by takzvaná záchranná brzda, navržená EU, představovala uspokojivou alternativu požadavkům Londýna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem | Zdroj: ČTK

Ostrovní média přitom hlásí velký pokrok v jednáních, který připustil i sám ministerský předseda. Podle něj ale ke konečné dohodě o nové podobě britského unijního členství ještě „vede dlouhá cesta".

Cameron tvrdí, že takzvaná záchranná brzda pro dočasné zastavení vyplácení zaměstnaneckých výhod a dalších dávek není dost dobrým řešením.

Coby špatný vtip a urážku Británie označil záchrannou brzdu pro BBC poslanec Cameronovy vládní Konzervativní strany John Redwood. Podle něj musí Británie získat nazpět kontrolu nad vlastními hranicemi i nad vlastním sociálním systémem.

Šéf britské diplomacie Philip Hammond unijní partnery varoval, že londýnská vláda nemusí veřejnost přesvědčit o setrvání v EU, pokud Británie nezíská nástroj, jak migraci z jiných unijních zemí reálně snížit.

Velká Británie či jakákoli jiná členská země EU by za „záchrannou brzdu" mohla zatáhnout v okamžiku, kdy by její veřejné služby a celý sociální systém přestaly zvládat příliv nových přistěhovalců.

Národní vlády by pak mohly zmrazit vyplácení sociálních a dalších dávek pro nové unijní pracovníky. Jde o alternativu vůči původnímu britskému požadavku na automatické čtyřleté přechodné období pro čerpání dávek občany EU po příjezdu do Británie.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme