Cameron označil členství v EU za státní zájem Británie

Britský premiér David Cameron obhajoval před poslanci parlamentu rozhodnutí vlády nepřipojit se k mezivládní dohodě Evropské unie o posílení rozpočtového dohledu. Cameron tvrdil, že nechtěl v Bruselu požadovat pro svou zemi nespravedlivé výhody. A raději zvolil neúčast na dohodě, která by pro Británii byla asymetrická vzhledem k tomu, že stojí mimo eurozónu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti změnám základní smlouvy EU vystoupila Velká Británie, kterou na summitu zastupoval premiér David Cameron

Proti změnám základní smlouvy EU vystoupila Velká Británie, kterou na summitu zastupoval premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

Podle Camerona Spojené království nicméně zůstává plným členem Evropské unie a toto členství je pro něj klíčovým národním zájmem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z projevu premiéra Davida Camerona z britského parlamentu

„Máme zájem na tom, aby eurozóna řešila své problémy. Krize v eurozóně má neblahé dopady i na britskou ekonomiku. Nedostali jsme ale záruku dostatečně volného finančního trhu. Londýn je jedním z center světových finančních služeb. Tenhle sektor zaměstnává jenom v Birminghamu sto tisíc lidí a sto padesát tisíc ve Skotsku. Je oporou celé britské, potažmo evropské ekonomiky,“ řekl Cameron.

Postoj Británie, který označil francouzský prezident Sarkozy za faktické rozdělení Evropské unie, kritizoval jako cestu do izolace lídr britské opozice Ed Milliband.

ČTĚTE TAKÉ: Cameron poslancům vysvětlí svoje veto ze summitu EU

Cílem navrhovaných změn byla snaha chránit euro a zabránit opakování současné krize. Smlouvu podpořilo sedmnáct členů eurozóny. Ostatní země, včetně České republiky, si vzaly čas na rozmyšlenou. Británie novou smlouvu odmítla podpořit.

ČRo, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme