Cameron požádá parlament o souhlas s nálety proti IS na území Sýrie

Britský premiér David Cameron dnes vyzve parlament k rozšíření vzdušných operací proti hnutí Islámský stát na území Sýrie. Britové zatím oficiálně útočí v rámci mezinárodní koalice proti džihádistům pouze v Iráku. Útoky na území Sýrie britský parlament už předloni odmítl kvůli režimu prezidenta Bašára Asada.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron

David Cameron | Zdroj: Reuters

Nedávno nicméně vyšlo najevo, že se britští letci několikrát účastnili i bojových operací v Sýrii pod velením amerických jednotek.

„Víme, že musíme ISIL porazit, že musíme zničit tento chalífát, ať už je v Iráku, nebo v Sýrii. To je klíčová stránka boje s touto teroristickou pohromou, které čelíme. Chci, aby pro to Británie udělala víc, a musím při tom jako vždy diskutovat s parlamentem, což teď právě činím,“ uvedl Cameron v televizi NBC.

Britský premiér také nabízí v rámci boje proti terorismu pětiletý plán, jehož cílem je oslabit přitažlivost islámského extremismu. Dnes ho prý představí v Birminghamu. Ukázky projevu už úřad zaslal médiím.

„Když jste chlapec, vymyjí vám hlavu, připevní bombu k vašemu tělu a nechají vás explodovat. Když jste dívka, zotročí a zneužijí vás,“ řekne podle BBC Cameron.

Protiváhou nebezpečné ideologie by mělo být podle premiéra vytvoření stmelenějšího národa, v němž by mladí muslimové cítili, že mají podporu.

David Cameron chce tedy hledat cesty, jak zvýšit příležitosti pro mladé lidi z etnických menšin a posílit jejich integraci do společnosti. Aktivnější roli v boji proti Islámskému státu musí podle Camerona hrát i sama muslimská obec ve Velké Británii.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme