Cameron: S Čínou lze dělat byznys a současně ji kritizovat kvůli lidským právům

Britský premiér David Cameron nechce podporovat sbližování vztahů s Čínou bez nutné kritiky třeba v oblasti lidských práv. Ve Spojeném království je teď na státní návštěvě čínský prezident Si Ťin-pching. Obě strany dnes podepsaly dohodu o výstavbě nové britské jaderné elektrárny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Si Ťin-pching a David Cameron vystoupiíli na společné tiskové konferenci

Si Ťin-pching a David Cameron vystoupiíli na společné tiskové konferenci | Zdroj: Reuters

Britský ministerský předseda naprosto odmítá myšlenku, že by se buď Čína kritizovala kvůli porušování lidských práv a dovozu levné oceli, nebo se s Čínou daly udržovat těsné vztahy.

David Cameron chce obojí a taky tento přístup podle vlastních slov úspěšně uplatňuje. Právě dobré vztahy teď s Čínou umožňují mluvit s druhou stranou i o nepříjemných věcech, řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínský prezident Si Ťin-pching jednal v Londýně s britským premiérem Cameronem. Jeho návštěvu sleduje zpravodaj Jiří Hošek

Cameronovi určitě pomohlo, že se o téhle agendě rozhovořil i jeho čínský host. Si Ťin-pching v Londýně přiznal, že v otázce dodržování lidských práv má jeho země rezervy.

O Británii mluvil prezident jako o „nejlepším čínskému příteli na Západě“. Si Ťin-pchingovi se dostalo toho protokolárně nejvyššího možného přijetí královnou Alžbětou II. a experti v této souvislosti upozorňují na jízdu ve zlatém kočáře, státní banket v Buckinghamském paláci a hlavně poctu v podobě možnosti promluvit před oběma komorami britského parlamentu.

Čínský prezidenta s královnou Alžbětou II. projeli v pozlaceném kočáře centrem Londýna k Buckinghamskému paláci | Foto: Reuters

I další členové královské rodiny se s čínskou hlavou státu opakovaně setkají. Nemluvě samozřejmě o tom, že se během státní návštěvy mají podepsat kontrakty za 30 miliard liber. Británie navíc spustí pilotní projekt levných dvouletých turistických víz pro čínské občany.

Čínská CGN investuje do výstavby jaderné elektrárny v Británii

V britské metropoli se také doladily detaily kolem kontroverzní výstavby nové britské jaderné elektrárny Hinkley Point C.

Cena společného projektu francouzské EDF Energy a konsorcia čínských firem dál stoupla na odhadovaných 18 miliard liber. Třetinu má zaplatit čínská státní společnost CGN.

Kritici považují za bezpečnostní riziko, že by Čína měla hrát ústřední roli v britské jaderné energetice. Ekologové zase protestují proti ceně 92,50 liber za jednu megawatthodinu, kterou má londýnská vláda pro elektrárnu Hinkley Point C garantovat. To je více než dvojnásobek aktuální tržní ceny elektřiny.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme