Cameron s Cleggem společně představili britskou koalici

Nová britská vláda zveřejnila koaliční dohodu, představující základ spolupráce mezi konzervativci a liberálními demokraty. Mezitím pokračovalo jmenování členů koaliční vlády, kteří jeden po druhém přicházeli do premiérova sídla v Downing Street.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový britský premiér David Cameron s vicepremiérem Nickem Cleggem | Foto: AFP

Odpoledne premiér David Cameron a vicepremiér Nick Clegg poprvé společně vystoupili před novináři. Deklarovali pevné odhodlání postupovat jednotně, aby Británii poskytli silné vůdcovství, nezbytné pro řešení závažných ekonomických a politických problémů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební situaci ve Velké Británii v Ozvěnách dne okomentovali britský novinář David Vaughan a komentátor Lidových novin Daniel Kaiser.

Jedna z prvních otázek novinářů se týkala trvanlivosti jejich koalice. Cameron a Clegg dali najevo přesvědčení, že koalice vydrží celých pět let, což je jejich záměr.

„Clegg a já jsme oba lídři, kteří chtějí dát stranou stranické rozdíly a pracovat tvrdě pro dobro národních zájmů. Věřím, že to je nejlepší cesta pro vytvoření silné a rozhodné vlády, jakou dnes potřebujeme,“ ujišťoval lídr konzervativců.

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Británii Ivana Kytky má britská koalice šanci na úspěch: „Konzervativci potřebují dokázat, že po 13 letech v opozici mají na to, aby vládli. Pro liberální demokraty to je vůbec historická zkušenost a okolnost být u vlády, to ještě nikdy nebyli. Výchozí pozice jsou tedy příznivé.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O vznikající britské koalici mluvil v pořadu Stalo se dnes tamní spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Liberální demokraté budou mít ve vládě pět křesel. Podle Kytky rozložení rezortů odpovídá výsledkům ve volbách: „Konzervativci si ponechali všechna hlavní a klíčová křesla. Ukazuje to, že skutečně chtějí využít mandát, který dostali. Ukazuje to také, že liberální demokraté přijali roli menšinové vládní strany, dostali méně důležité resorty, i když je pravda, že jejich předseda, Nick Clegg, bude vicepremiér.“

Milan Kocourek, Ivan Kytka, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme