Cameron slíbil referendum o setrvání Británie v EU, odchod si ale nepřeje

Referendum o setrvání země v Evropské unii po roce 2015 slíbil britským voličům premiér David Cameron. Napřed si ale jeho země musí vyjednat nové podmínky členství a Konzervativní strana musí zvítězit v příštích parlamentních volbách. Cameron zdůraznil, že si nepřeje britský odchod z EU.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

Podpora pro britské setrvání v EU se podle premiéra ocitla na historickém minimu. Ve zhruba 40minutovém projevu Cameron nastínil, jakými změnami by sedmadvacítka měla projít, aby se stala flexibilnější a odpovědnější vůči svým občanům.

Podle Camerona z krize v eurozóně vyjde nová Evropská unie, stojící na nových smlouvách a v rámci těchto změn si chce Británie vyjednat nové podmínky svého členství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cameronův projev sledoval v Londýně zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek a ve studio ho okomentoval Milan Slezák

Teprve o tomto novém postavení by měl Londýn uspořádat referendum. Podle Camerona by nebyl dobrý nápad vypsat referendum o případném ochodu z EU v nejbližší době.

„Vybírat si teď mezi statem quo a odchodem z EU by byla úplně špatná volba, když teď unie prochází změnami a my nevíme, v jaké podobě ze současné krize vyjde. Není vhodná doba přijmout tak zásadní rozhodnutí o budoucnosti naší země,“ řekl premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Hošek a Ondřej Houska ve vysílání Radiožurnálu

Spojenci Brity vyzývají, aby v Evropě nepřestali hrát zásadní roli. Pro Německo, Nizozemsko nebo skandidávské země je Británie velkým spojencem z hlediska snahy o ekonomickou liberalizaci, o prohloubení volného trhu, o podporu hospodářského růstu pomocí liberalizačních kroků.

Francie nebo jižní křídlo EU to vidí jinak. Tyto země mají více protekcionistické tendence. I pro Francii je ale Británie klíčovým partnerem z hlediska obranné politiky.

Povzbuzení pro české euroskeptiky

Podle zahraničněpolitického komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka je britský krok velkým povzbuzením pro české euroskeptiky hlavně v ODS. Upozornil ale na zásadní rozdíly mezi českou a britskou politikou.

„Britové totiž počítají s tím, že pokud by opustili EU, budou obchodovat s Austrálií, Kanadou a dalšími zeměmi, které kdysi byli spojeny v rámci jednoho impéria s Británií. U nás žádné takové trhy, spojené úzce s Českou republikou, nevidím.“

Slezák připomněl, že i když se Britové pro některé naše politiky zdají být cennými spojenci, v posledních staletích vždy platilo, že hájí hlavně vlastní zájmy a nedělá jim žádný problém se s dosavadními spojenci v případě potřeby elegantně rozejít.

Jiří Hošek, Igor Maňour, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme