Cameron souhlasí s použitím vodních děl a plastikových střel

David Cameron souhlasil, aby britská policie použila v ulicích britských měst v ojedinělých případech vodní děla nebo plastikové střely, které běžně používá policie v Severním Irsku. Konečné rozhodnutí bude ale záviset na policii. V ulicích hlídkují tisíce mužů zákona.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron hovoří s policisty ve městě Birmingham

Britský premiér David Cameron hovoří s policisty ve městě Birmingham | Zdroj: Reuters

Policie v Londýně a dalších městech ale nemá s takovou taktikou příliš velké zkušenosti. „Řekl bych, že i nadále bude policie, přestože dostala pravomoce, spíše zdrženlivá,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně Ivan Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dění v Anglii mluvil ve Večerním Radiožurnálu spolupracovník ČRo Ivan Kytka.mp3

Pojišťovací agenti se pokouší vyčíslit škody, navštěvují místa, kde došlo k největším výtržnostem a snaží se sečíst škody. V Londýně vyhořelo několik obchodních domů a několik skladů významných firem.

„Troufnu si odhadnout, že ty škody půjdou do sta milionů liber, ne-li přímo miliard a že budou mít bohužel také dopady na poměrně slabou britskou ekonomiku. Není to dobrá zpráva pro britské investory a pro britský byznys jako takový,“ říká Ivan Kytka.

Násilí motivované sociálně a politicky

Nepokoje byly vyvolány případem, ve kterém policie omylem zastřelila muže černé pleti, který jel taxíkem ve čtvrti Tottenham. Když se pak odpůrci zákroku vydali protestovat, v té době ještě pokojně, před policejní stanici, nedostali od policie žádné vysvětlení s tím, že celý případ se vyšetřuje a policie se během vyšetřování nezávislou komisí nemůže vyjadřovat.

„Tím okamžikem rasový náboj skončil, když vyjdete do ulic Londýna, tak můžete velice snadno vidět, že bělošské gangy v podstatě terorizují černošské nebo asiatské obchodníky, kteří pokojně nabízejí své zboží na hlavních třídách. Velice často jsou mezi oběťmi, kteří přišli o své byty a veškeré vybavení domácnosti, příslušníci britských menšin, kteří zcela nevinně museli přihlížet řádění smíšených gangů v ulicích, kdy barva pleti nebo náboženství nehrála vůbec žádnou roli. Jde o násilí motivované spíše sociálně a politicky,“ vysvětluje Kytka.

Ve čtvrtek bude kvůli výtržnostem mimořádně zasedat britský parlament. Premiér David Cameron podá obsáhlejší zprávu o tom, co se dělo a jaká opatření přijal. Následovat bude zřejmě rozprava, ve které bezpochyby zazní kritické hlasy na adresu vlády, že možná podnětem k výtržnostem jsou některé sociální škrty a některé části politiky koaliční britské vlády.

Ivan Kytka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme