Cameron upřesní, jakým způsobem chce změnit podobu britského členství v EU

Velká Británie posílá do Bruselu dopis o tom, za jakých podmínek je ochotná setrvat v Evropské unii. Dopis britského premiéra Davida Camerona by měl dnes dostat předseda Evropské rady Donald Tusk. A k tématu dnes Cameron bude mít také projev v Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

Úřad premiéra netají, co v dopise bude. O obsahu mluvil David Cameron i ministr zahraničí Philip Hammond. Zhusta o něm také píší i všechna relevantní britská média.

Mezi hlavní pilíře britských požadavků by měla patřit snaha omezit možnost čerpat sociální dávky pro občany členských zemí EU těsně po příjezdu do Británie – David Cameron by si v ideálním případě představoval čtyřletý zákaz čerpat příspěvky v nezaměstnanosti – nebo větší pravomoci pro národní parlamenty.

Premiér také žádá, aby státy jako Británie, které neplatí a ani nechtějí platit eurem, měly stejnou podporu a podmínky pro hospodářský růst jako země eurozóny.

Psaní má být spíše určitým shrnutím současné britské pozice ve vztahu k EU, nepůjde tedy o nějaký detailní „nákupní seznam“, jak by si představovali britští euroskeptici.

Politolog: Unie musí vyjít Cameronovi vstříc, odchod Británie je reálnou hrozbou

Číst článek

Dá se očekávat, že v dopise – stejně jako v dnešním londýnském projevu – Cameron zmíní také možnost Brexitu, tedy odchodu jeho země z EU.

To je zřejmě reálná alternativa. V Británii by se nejpozději do roku 2017 mělo uskutečnit referendum o setrvání země v unii a Cameron hrozí, že pokud by evropští partneři reformní požadavky odmítli, on sám by britským voličům doporučil odchod z EU.

Na druhou stranu z úst premiéra jasně zaznělo, že pokud mu evropští lídři vyjdou vstříc, bude v kampani pro setrvání země v EU.

„Davida Camerona čekají velká diplomatická vyjednávání, ale zrovna tak Evropská unie a její úředníci musí pochopit, že pokud by z Evropské unie vystoupila Velká Británie, tak se Evropská unie stane nikoli paktem spolupráce Německa s Francií, ale místem permanentních konfliktů mezi severním a jižním křídlem. Takže ty vyhlídky i pro Evropskou unii bez Velké Británie vůbec nejsou optimistické,“ uvedl pro ČRo Plus profesor z University v Cardiffu Jiří Přibáň.

Jiří Hošek, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme