Cameron upustil od referenda k Lisabonu, chce zpět některé pravomoci

V§dce britských konzervativců David Cameron připustil, že referendum o Lisabonské smlouvě již nemá smysl. Slíbil ale, že v případě volebního vítězství zajistí, aby se lidové hlasování konalo při každém dalším předání pravomocí z Británie do bruselské centrály Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron

David Cameron | Zdroj: ČTK

Když Václav Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu, málokdo musel být tak zklamaný, jako právě vůdce britských opozičních konzervativců David Cameron.

Bylo to právě on, kdo žádal českého prezidenta v osobním dopise, aby podpis odložil do příštích britských voleb. Pak by prý konzervativci uspořádali o 'Lisabonu' lidové hlasování, jak Cameron slíbil před dvěma lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s politilogem Zdeňkem Kavanem v pořadu Radiofórum

V reakci na dokončení ratifikace dokumentu v České republice pravděpodobný příští britský premiér řekl, že by takové referendum bylo mařením času a peněz, protože již nejde o smlouvu, ale o součást evropského práva.

Ve snaze čelit kritikům z vlastní strany, podle nichž nepřijatelně složil zbraně, ale Cameron slíbil, že prosadí zákon, který by podmiňoval referendem každé další předání pravomocí Evropské unii. Hlasování by tak by muselo být vypsáno i v případě snah o přijetí eura.

Prohlásil také, že se bude snažit získat pro Británii zpět některé pravomoci v sociální oblasti, v oblasti zaměstnanosti a trestního práva. Dále by chtěl přijmout zákon o svrchovanosti, který by 'poslední slovo' dával britskému parlamentu a nikoli evropským soudům.

Kritiky ve straně Cameron neuspokojí

Podobně jako Václav Klaus prohlašují euroskeptici v konzervativní straně, že podpis Lisabonské smlouvy znamená ztrátu svrchovanosti. Pro nejradikálnější z nich je jediným řešením vystoupení z Evropské unie.

Jak ve vysílání Radiožurnálu řekl odborník na mezinárodní vztahy z univerzity v jihoanglickém Brightonu Zdeněk Kavan, Cameronova iniciativa proto kritikům rozhodně stačit nebude.

"Pravicové křídlo konzervativní strany má už dlouhodobě protievropský postoj a slib, že se bude Cameronova vláda dlouhodobě snažit vzít zpátky některé pravomoci, je rozhodně neuspokojí. Pro ně je daleko důležitější radikálnější, negativnější přístup k Evropě, a ten jim Cameron nedá," vysvětlil Kavan.

Vládnoucí labouristé, kteří vedou zemi od roku 1997, odpor konzervativců k 'Lisabonu' nesdílejí. Podle nich naopak znamená pro Brity přínos. Toto téma ale zřejmě na jaře příštího roku výsledek voleb, do nichž půjde Cameronova strana jako jasný favorit, příliš neovlivní, domnívá se Kavan.

"Co se může stát, že konzervativcům ubere voliče ještě konzervativnější protievropská Strana nezávislosti Spojeného království, která už v minulých evropských volbách úspěšně získala své první poslance. To je jedna z obav, které Cameron má, a proto se také dal na výraznější protievropskou politiku, ačkoliv on sám silně protievropské názory nemá," doplnil politolog.

Sliby jsou již opatrnější

Splnit některé sliby týkající se Evropské unie může být pořádně zapeklité, což tedy poznal i David Cameron. Podle všeho se ale poučil a jeho nové závazky obsahují mnohem méně konkrétních dat, jak přiblížil londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

"Pokud jde například o zpětný transfer pravomocí z Bruselu do Londýna, počítá Cameron s tím, že pokud vyhraje volby, bude mít na to celých dlouhých pět let. A jak víme, v politice je i týden dlouhá doba."

Do té doby čekají Camerona, pokud se stane britským premiérem, na evropském poli stejně důležité bitvy, například o rozpočet na další sedmileté období nebo očekávaný spor kolem dalšího rozšíření unie o Turecko, které Británie podporuje, ale Francie je ostře proti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka hovořil o pozici Davida Camerona

"Bude tedy moci vyniknout v mnoha jiných ohledech, pokud se chce profilovat jako zastánce britských národních zájmů," doplnil Kytka.

Podle Kytky svými kroky Cameron uklidní extrémní euroskeptiské křídlo uvnitř konzervativní strany, které jeho oznámení o zrušení referenda přijalo s velkou nevolí. Dokonce se ozvaly i hlasy, že je Cameron zrádce.

"Pokud chce zvítězit v příštích volbách, které se ve Velké Británii konají v květnu příštího roku, musí Cameron udržet jednotu konzervativní strany, pro kterou je Brusel a EU stále otevřenou ranou. Jen tak se může zaměřit na témata v předvolební kampani, která budou rozhodovat jak o jeho vítězství, tak o tom, jak velkou většinu David Cameron a jeho konzervativci v tom příštím parlamentu získají," dodal Kytka.

Martin Hromádka, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme