Cameron usiloval o podporu bulvárního listu The Sun pro Konzervativní stranu

Před členy vyšetřovací komise soudce Levesona předstoupil v Londýně zatím nejvýše postavený svědek. Premiér David Cameron se zpovídá z těsných vztahů s některými novináři a kontaktů s mediálním impériem Ruperta Murdocha.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron vypovídá před Levesonovou komisí

Britský premiér David Cameron vypovídá před Levesonovou komisí | Zdroj: ČTK

David Cameron na rozdíl od jiných svědků řekl, že nevidí problém v tom, když se ve sdělovacích prostředcích směšuje zpravodajství a analýzy.

Premiér připustil, že osobní kontakty s důležitými postavami mediálního světa jsou pro britského politika důležité, ale že se v posledních 20 letech tyto styky staly příliš těsnými a to musí změnit. Větší transparentnost ze strany médií nepomůže, podle Camerona se musí zpřísnit regulace.

O úzkých vztazích britského premiéra s novináři svědčí fakt, že se premiér ještě jako lídr opozice setkal 10krát s Rupertem Mudrochem, 15krát s jeho synem Jamesem a 19krát s Rebekou Brooksovou, bývalou šéfredaktorkou listu The Sun a nedělníku News of the World.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení britského premiéra Davida Camerona před Levesonovou komisí přiblížil ve Světě o druhé na Rádiu Česko zpravodaj ČRo v Londýně Jiří Hošek

Podle zpravodaje Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiřího Hoška tak Cameron těžko může tvrdit, že se s nimi zná jen povrchně. Ministerský předseda navíc přiznal, že usiloval o podporu bulvárního The Sun pro svou Konzervativní stranu.

Premiér vypovídal i o angažování Andyho Coulsona, bývalého šéfredaktora bulvárního listu News of the World, coby mluvčího nejdříve Konzervativní strany a pak celé britské vlády. Prý si byl vědom toho, že to bude kontroverzní záležitost. Coulson byl jedním z hlavních aktérů aféry s ilegálními odposlechy celebrit, ale i obyčejných Britů bulvárním tiskem.

Cameron řekl, že žádal ohledně Coulsonovy minulosti záruky, které prý dostal. Kdyby prý býval měl důkazy o tom, že Coulson věděl o ilegálních odposleších, tak by ho nezaměstnal, respektive ihned vyhodil.

Předseda vlády také ostře reagoval na vystoupení bývalého labouristického premiéra Gorgona Browna. Ten před Levesonovou komisí naznačil, že konzervativci učinili s mediálním impériem Ruperta Mudrocha obchod - když konzervativci převezmou postoje koncernu News International vůči BBC a politice koncesionářských poplatků, budou výměnou za to Mudrochovy listy Cameronovu stranu podporovat. To je podle Camerona naprostý nesmysl.

Britský premiér David Cameron přijíždí vypovídat před Levesonovu komisi u Nejvyššího soudu v Londýně | Foto: Reuters

Levesonovu komisi zajímala i údajná podjatost členů vlády při posuzování nabídky Ruperta Murdocha na převzetí televize BSkyB. Cameron označil boj o televizi za politický horký brambor. Nevzpomíná si ale na debatu s ministem financí ani ministrem kultury ohledně Mudrochovy nabídky. Právě ministr kultury měl snahám australského mediálního magnáta stranit.

David Cameron se na slyšení dobře připravil, stejně jako vyšetřovací komise, a premiér je tak pod značným tlakem.

Jiří Hošek, Simona Bartošová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme