Cameron zopakoval, že chce zásadně přehodnotit vztahy Británie s EU

Velká Británie možná odstoupí od Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Má jít o součást zásadního přehodnocení vztahů s EU, které si přeje britský premiér David Cameron. Ten to zopakoval v rozhovoru pro BBC před začátkem výroční konference své Konzervativní strany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron v rozhovoru s Andrewem Marrem

Britský premiér David Cameron v rozhovoru s Andrewem Marrem | Zdroj: Reuters

Cameron se asi dosud nejostřeji vymezil vůči Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod. Jedná se o dokument, na jehož základě funguje Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. To přísně vzato není instituce Evropské unie, nýbrž Rady Evropy, ale David Cameron si myslí, že příliš zasahuje do britské suverenity.

„Mně zase tak moc nezajímá, k jaké úmluvě se připojíme, ale coby premiér potřebuji vědět, že dokážeme naši zemi ochránit. Takže se ptám, jestli smíme deportovat jedince, kteří nemají právo žít v Británii a kteří ohrožují naši národní bezpečnost. Udělám cokoli, abychom tohoto cíle dosáhli," řekl Cameron v show Andrewa Marra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnešní rozhovor premiéra Davida Camerona pro BBC sledoval zpravodaj ČRo na Britských ostrovech Jiří Hošek

Vůči úmluvě se tradičně vymezovala ministryně vnitra Theresa Mayová i ministr spravedlnosti Chris Grayling, ale je to poprvé, co přitvrdil i David Cameron. Háček je v tom, že úmluvu podporuje menší koaliční partner, liberální demokraté, a jejich postoj zůstává neměnný.

Po Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod často sahají osoby podezřelé nebo usvědčené z terorismu, kterým hrozí vyhoštění. Argumentují třeba právem na rodinný život nebo na udržování rodinných vazeb, jestliže mají příbuzné ve Velké Británii.

To byl i jeden z argumentů v případu radikálního klerika Abú Katady, který se vlekl řadu let a který vedl k velké frustraci britských vládních kruhů. Evropský soud pro lidská práva se domníval, že by Katadovi po vyhoštění do rodného Jordánska hrozilo mučení nebo že by se proti němu použily výpovědi získané třeba krajními prostředky.

Premiér Cameron mluví dokola o nutnosti ‚přehodnotit smluvní vztahy s Evropskou unií‘. Nicméně na straně dalších lídrů je vůle přepisovat základní unijní smlouvy velmi malá. Cameron musel opakovaně čelit jisté vzpouře ze strany euroskeptických poslanců své vlastní strany.

A teď, před začátkem partajní konference v Manchesteru, je chtěl zase uchlácholit, aby měl relativní klid. Kromě toho Cameron ví, že mu voliče odlákává radikálně euroskeptická strana UKIP a tak slibuje, že v případě vítězství v příštích parlamentních volbách vypíše referendum o britském setrvání v Evropské unii.

Britský premiér David Cameron v rozhovoru s Andrewem Marrem | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme