Cameron ztrácí autoritu, staví se proti němu jeho vlastní poslanci

Konzervativní premiér David Cameron narazil na zatím nejsilnější odpor v řadách vlastní strany. Projevilo se to při hlasování o referendu o případném vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Řada poslanců Konzervativní strany se totiž vzbouřila a hlasovala pro referendum navzdory Cameronově příkazu lidové hlasování odmítnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér David Cameron v britském parlamentu

Premiér David Cameron v britském parlamentu | Zdroj: ČTK

Důvodem k hlasování byla petice zastánců referenda, kterou podepsalo 100 tisíc lidí. Poslanci návrh v souladu s postojem vlády zamítli.

Někteří konzervativní poslanci ho ale naopak podpořili, přestože Cameron nařídil členům své převážně euroskeptické strany, aby návrh na referendum odmítli. Výsledek hlasování oznámil předseda dolní sněmovny John Bercow. Pro hlasovalo 111, proti 483 poslanců. Cameronovi se podle zpravodajů vzepřelo kolem 80 poslanců Konzervativní strany.

Byl mezi nimi i poslanec Adam Holloway, který prohlásil: "Co mám říct svým voličům? Když nemá být předmětem referenda budoucnost nezávislé Británie, tak co tedy?" hřímal Holloway.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlasování o referendu sledoval zpravodaj ČRo v Londýně Ivan Kytka, který byl hostem Světa o jedné na Rádiu Česko

Podobně se vyjádřil i jeho konzervativní kolega Douglas Carswell: "Většina lidí měla za to, že jim umožníme rozhodnout v referendu. Poslanci i strany chtěli, aby tomu lidi věřili," pohoršoval se konzervativní poslanec Carswell.

Šéf konzervativních poslanců Sir George Young v rozhovoru pro BBC zdůraznil, že sněmovna nakonec vládu velkou většinou hlasů podpořila: "Bylo by pochopitelně lepší, kdyby návrh podpořilo méně konzervativců, ale hlavní je, že vláda své stanovisko obhájila," řekl BBC Young.

Pro Camerona je to velká ztráta autority. Poslanci, kteří se proti němu postavili, budou podle spolupracovníka ČRo v Londýně Ivana Kytky při každé další příležitosti dávat Davidu Cameronovi najevo, že je zklamal.

Odpor poslanců má podle Kytky dva důvody. Skupina euroskeptiků v parlamentu si myslí, že Velká Británie by neměla být členem Evropské unie, protože EU Británii brání v úspěšnosti v mezinárodním obchodě a suverenitě. Dalším důvodem je současný vývoj v eurozóně, který je podle euroskeptiků znakem neúspěšnosti evropské integrace.

Premiér Cameron chce, aby Británie zůstala v Evropské unii, ale vzala si od Bruselu zpět některé pravomoci. Jde o záležitosti, kde si konzervativci myslí, že minulá labouristická vláda ustoupila příliš daleko. Především jde o legislativu v sociálních záležitostech.

Co se týče EU, jde zatím o největší "vzpouru" konzervativců proti vlastnímu premiérovi. Předchozí se odehrála v roce 1993, kdy se 41 poslanců postavilo proti Johnu Majorovi kvůli Maastrichtu.

Helena Berková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme