Požáry ohrožují jižní předměstí Canberry. Lidé nemohou utéct, úřady kvůli ohni zavřely dálnici

Vysoké teploty a silný vítr nadále podporují rozsáhlé požáry, které vypukly nedaleko australského hlavního města Canberry. Podle místních úřadů živel zničil několik budov a zachvátil okolí místní dálnice, která musela být uzavřena. Někteří obyvatelé proto nemají možnost se evakuovat, napsala agentura Reuters.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oheň nyní ohrožuje jižní předměstí Canberry a nedalekou vesnici Tharwa, jejíž obyvatelé se kvůli uzavřeným silnicím nemohou dostat pryč. „Požár může ohrozit život těch, kteří stojí v jeho cestě. Řízení je extrémně nebezpečné a potenciálně smrtelné,“ prohlásil místní představitel.

Po 17 letech mimořádný stav v Canbeře. Požár by se kvůli vysokým teplotám a větru mohl dostat do města

Číst článek

Region hlavního města vyhlásil v pátek kvůli požárům stav nouze. Učinil tak poprvé od roku 2003, kdy v plamenech zahynuli čtyři lidé. V sobotu hoří jižně od Canberry asi 35 000 hektarů porostu. Silný vítr navíc roznáší jiskry až kilometry daleko a vytváří nová lokální ohniska, která se mohou časem spojit s hlavním požárem.

Mapa ukazuje, kam by se během soboty požár mohl dostat | Foto: NSW Rural Fire Service/ACT Gov | Zdroj: Reuters

Ve státě Nový Jižní Wales, v němž se nachází rovněž teritorium hlavního města, nadále hoří asi 60 požárů, z nichž asi třetina není pod kontrolou. Kvůli pěti z nich vyhlásily místní úřady stav nouze. Asi dvacet požárů zuří rovněž v sousedním státu Victoria.

Na místech, kde nehoří, přitom meteorologové předpovídají silné přívalové deště, jež podle nich mohou způsobit „nebezpečné a život ohrožující záplavy“. V obou státech v sobotu teploty dosahovaly až 40 stupňů Celsia.

Letošní ničivá a výjimečně dlouhá sezóna požáru si v Austrálii od září vyžádala již 33 životů a podle odhadů zahubila až jednu miliardu divokých zvířat. Živel zničil přes 3000 domů a shořelo asi 117 000 kilometrů čtverečních porostu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme