Legitimizace soukromého podnikání a změna definice manželství. Kubánský parlament schválil novou ústavu

Kubánský parlament v sobotu jednomyslně schválil návrh nové ústavy, která zachovává na ostrově socialistický systém jedné strany, ale odráží hospodářské a sociální otevření země po zániku Sovětského svazu, aniž by se zřekla cíle v podobě komunistické společnosti. O novém základním zákonu země, který nahradí ústavu z let studené války, mají Kubánci hlasovat v referendu 24. února.

Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miguel Díaz-Canel během jednání kubánského parlamentu, který viceprezidenta schválil jako jediného kandidáta na hlavu státu. | Zdroj: Reuters

Návrh ústavy byl schválen během jednání parlamentu, které nebylo přístupné zahraničním novinářům, poznamenala agentura AFP s odvoláním na web deníku Granma. Podle agentury Reuters žádný výtisk nové ústavy nebyl ještě distribuován veřejnosti.

Kuba chystá změny v ústavě. Vůdčí role strany zůstane, částečně se povolí podnikání

Číst článek

Schvalování návrhu nicméně podle vlády předcházela široká debata, do níž se zapojilo 8,9 milionů Kubánců (z 11 milionů obyvatel země). V zemi, která je půl století zvyklá na jednomyslnost v politice, se sešlo přes 783 tisíc návrhů na změny, doplnění či vyškrtnutí. Komise, která měla návrh ústavy na starosti, nakonec upravila 60 procent textu, poznamenala AFP. Kritici nicméně podle Reuters s tvrzením vlády o „participativní demokracii“ nesouhlasí a argumentují, že o základech kubánského politického systému se nikdy nesmělo debatovat a že vláda akceptovala pouze ty návrhy, které chtěla akceptovat.

Nová ústava zachovává vedoucí úlohu komunistické strany a nadvládu socialistického státu v ekonomice, nicméně legitimizuje soukromé podnikání, vzkvétající v posledním desetiletí.

Jakkoli se Kuba nezříká komunismu, ekonomika na ostrově čím dál více směřuje ke smíšenému modelu. v soukromém sektoru pracuje 591 tisíc Kubánců, tedy 13 procent pracujících.

‚Postup ke komunismu‘

Jeden z článků původního návrhu zakazoval hromadit majetek, revidovaná verze pouze stanoví, stát musí regulovat tuto otázku. Poslední návrh také znovu uvádí cíl v podobě „postupu ke komunismu“, který původně z prvního návrhu zmizel.

Vztahy s USA se s příchodem Trumpa zhoršily, tvrdí prezident Kuby. Země je ale otevřena dialogu

Číst článek

Nová ústava také uznává význam zahraničních investic a podle AFP i pootvírá dveře k homosexuálním sňatkům. Právě tento článek ústavy vyvolal daleko větší polemiky než ekonomické otázky. Návrh ústavy původně měl definici manželství v kubánské ústavě změnit ze svazku „muže a ženy“ na svazek „dvou osob“. Většina debatujících žádala zachování původní definice manželství. Komise, která měla redakci ústavy na starosti, se nakonec přiklonila k definici, že manželství je „sociální a právní instituce“ bez dalšího upřesnění. Podle předsedy komise Homera Acosty mohou případné svazky homosexuálů být v budoucnu upraveny v rámci rodinného práva.

Podle kubánské opozice ale má nová ústava řadu nedostatků. Například opět nezaručí pluralitní demokratický systém ani svobodné volby.

Referendum o ústavě, které se koná 24. února, označují někteří představitelé opozice za divadelní představení, v němž se režim snaží mezinárodnímu společenství prodat zdání, že nová ústava vzešla z vůle lidu. Pro platnost referenda totiž není stanovena minimální účast a jako obvykle před jakýmikoli volbami není možná žádná kampaň.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme