Volby jsou příležitostí pro navrácení důvěry, řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Ve slovenské společnosti chyběl dostatek spravedlnosti, hlavní příležitostí sobotních parlamentních voleb je navrácení důvěry. Řekla to ve středu večer slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v televizním projevu. S vlastními projevy vystoupili také premiér a šéf parlamentu. Zatímco předseda vlády Peter Pellegrini vyzval veřejnost, aby posuzovala lidi podle skutků, předseda sněmovny Andrej Danko zdůraznil potřebu zachování konzervativních hodnot.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

„Společnost potřebuje víru ve spravedlnost a té se nám v uplynulých letech nedostávalo v přiměřené míře. Nedokázali jsme ji chránit před jejím zneužíváním. Největší tématem a zároveň největší příležitostí těchto voleb je navrácení důvěry ve společnosti,“ řekla Čaputová v projevu, který odvysílal na svém hlavním televizním kanálu veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska.

Zákon neobcházíme, zní z iniciativy, která v době moratoria rozesílá Slovákům předvolební průzkumy

Číst článek

Čaputová stejně jako další dva vrcholní politici země vybídli Slováky k účasti na volbách. „Demokracie jako vláda lidu může fungovat jen tehdy, když samotní lidé nerezignují na své právo rozhodnout, kdo má v zemi vládnout a sloužit. Každý hlas může být rozhodující,“ řekla prezidentka.

Podle premiéra a volebního lídra vládních sociálních demokratů (Směr-SD) Pellegriniho o složení nového parlamentu, podobě vlády i obsazení funkce premiéra nebudou rozhodovat ani média, ani hysterické výkřiky na sociálních sítích, ale pouze lidé.

„Posuzujme lidi podle jejich dosavadních skutků, nejen podle slov,“řekl Pellegrini, jehož strana dlouhodobě ztrácí na popularitě a po dlouhých letech by mohla ve volbách přijít o pozici nejsilnější parlamentní strany.

Představitelé Směru-SD v kampani tvrdili, že v případě nástupu nynějších opozičních a neparlamentních stran k moci hrozí zemi chaos a rušení sociálních výdobytků.

Předseda parlamentu Danko vsadil v projevu na zdůraznění konzervativních hodnot, připomněl například rodinu jako svazek muže a ženy. „V tomto období se rozhoduje o charakteru státu. Nebuďme otroky ve vlastním státě. My jsme zde doma. Zachovejme Slovensko, jaké ho známe,“ řekl Danko, jehož Slovenské národní straně podle sondáží hrozí po volbách odchod ze sněmovny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme