Čaputová podala ústavní stížnost. Dlouhé moratorium na volební průzkumy je podle ní protiprávní

Prodloužení moratoria na zveřejňování výsledků předvolebních průzkumů je podle slovenské prezidentky protiústavní, podala na něj stížnost. Parlament v listopadu schválil, že bude trvat 50 dní místo 14. Zákon kritizovala část opozice a asociace výzkumných agentur. Už dvoutýdenní moratorium je jedno z nejdelších v Evropě.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Čaputová podala ústavní stížnost | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podle očekávání podala k ústavnímu soudu stížnost na prodloužení moratoria na zveřejňování výsledků volebních průzkumů na období až 50 dnů z dosavadních 14 dnů před volbami. Prodloužení v listopadu schválil parlament.

Slovenský parlament prolomil veto Čaputové: Umožnil prodloužení moratoria na předvolební průzkumy

Číst článek

Čaputová zároveň požádala ústavní soud, aby pozastavil platnost příslušné novely zákona, který by se vztahoval už na únorové parlamentní volby. O rozhodnutí hlavy státu ve čtvrtek informoval její mluvčí Martin Strižinec.

Sněmovna ve zmíněné záležitosti na konci listopadu prolomila veto hlavy státu. Čaputová už dříve tvrdila, že prodloužení moratoria je v rozporu s vícero právy, která zaručuje ústava.

Na základě novely příslušného zákona, kterou kritizovala také část opozice a asociace výzkumných agentur, by poslední výsledky průzkumů před nadcházejícími volbami mohly být na Slovensku zveřejněny v první lednové dekádě. Slovensko se tak zařadilo mezi málo zemí na světě, které schválily dlouhé moratorium.

Průzkumy vede Směr-SD

Dlouhodobě nejoblíbenější politickou stranou na Slovensku je podle anket nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, byť její popularita v posledních letech klesla. Ze sondáží také vyplývá, že kolem pětiprocentní hranice, jejíž zdolání ve volbách zaručuje vstup do sněmovny, se pohybuje hned několik politických stran. Stávající tříčlenná vládní koalice by podle průzkumů potřebnou většinu ve sněmovně už nezískala.

‚Narušuje práva občanů.‘ Čaputová vrátila parlamentu novelu, která omezovala předvolební průzkumy

Číst článek

Část koalice snahu o prodloužení moratoria na předvolební průzkumy zdůvodnila tím, že prostřednictvím průzkumů se politické strany snaží ovlivňovat voliče. Někteří koaliční poslanci rovněž tvrdili, že je potřeba chránit voliče před dezinformacemi a účelovými informacemi.

Již platné dvoutýdenní moratorium na zveřejňování výsledků sondáží, které se před parlamentními volbami uplatňovalo ve stávající podobě poprvé v roce 2016, patří na Slovensku mezi nejdelší v Evropě. V České republice začíná moratorium tři dny před otevřením volebních místností a platí do jejich uzavření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme