Čaputová zkritizovala snahu vlády o zrušení speciální prokuratury, Fico ji označil za mluvčí opozice

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtek před poslanci slovenské sněmovny kritizovala vládní návrhy změn v trestním právu včetně zrušení Úřadu speciální prokuratury (ÚSP) i samotnou snahu kabinetu premiéra Roberta Fica věc ve sněmovně prosadit zrychleně. Podle Čaputové změny v praxi ovlivní práva poškozených ekonomickými trestnými činy, varovala také před odklonem od principů právního státu.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čaputová ve sněmovně kritizovala vládní předlohu na změny v trestním právu

Čaputová ve sněmovně kritizovala vládní předlohu na změny v trestním právu | Foto: TASR/Profimedia | Zdroj: TASR / Profimedia

Vládní koalici vybídla, aby před schvalováním materiálu o něm umožnila řádnou odbornou debatu. Fico se v reakci ohradil vůči výtkám Čaputové, kterou zároveň označil za mluvčí opozice. Ta projev hlavy státu ocenila.

Fico nekomunikuje s kritickými deníky, mluví ale s konspiračními médii. Ty navštěvuje stále více Slováků

Číst článek

Proti předloze, která počítá například se snížením trestních sazeb za korupci a ekonomickou kriminalitu, dále se zkrácením promlčecích dob, už vystoupily také evropské instituce. Ve středu příslušnou rezoluci proti Slovensku schválil Evropský parlament. Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) zase už v prosinci uvedl, že záměry Ficova kabinetu znamenají vážné ohrožení právního státu.

„Nikdo nezpochybňuje právo vládní většiny měnit jednotlivé politiky státu. Vyhrát volby ovšem neznamená možnost dělat všechno. Vyhrát volby znamená převzít na sebe největší díl odpovědnosti,“ řekla Čaputová ve svém mimořádném projevu ve sněmovně. Nynější kabinet již čtyřnásobného premiéra Fica nastoupil do úřadu loni v říjnu.

Podle Čaputové neobstojí jeden z hlavních argumentů vlády pro jednání o návrhu na změny v trestním zákoníku a dalších zákonech, a to údajné porušování lidských práv. Zpochybnila také tvrzení kabinetu, že snížením sazeb chce dosáhnout jejich nastavení na evropskou úroveň.

Generální amnestie

Slovenská prezidentka řekla, že nově by na Slovensku mělo být možné ukládat podmíněné tresty i za nejzávažnější případy ekonomické kriminality. Dodala, že například právní úprava v Česku či Německu to neumožňuje.

Návrh na úpravy trestního práva může být podle Čaputové v rozporu se slovenskou ústavou, a to kvůli ohrožení práv poškozených trestnými činy. Zkrácení promlčeních lhůt totiž podle ní způsobí, že zanikne možnost potrestat pachatele v tisícovkách případů majetkové a ekonomické kriminality. „Fakticky půjde o generální amnestii, kde se poškození nedomohou spravedlnosti,“ řekla.

Čaputová kritizovala i samotnou snahu vlády prosadit návrhy v oblasti trestní politiky státu ve zrychleném režimu, kterému nepředcházela širší odborná diskuse. Vláda původně chtěla zrušit ÚSP, který vykonává dozor také nad vyšetřováním kauz z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie, už k polovině letošního ledna.

Pokračující obstrukce opozičních poslanců formou prodlužování parlamentní rozpravy ale vedla k tomu, že sněmovna zatím nehlasovala ani o žádosti vlády projednat balík zákonů ve zrychleném režimu, tedy na probíhající schůzi.

Europoslanci odsoudili snahu Ficovy vlády měnit trestní právo. Narušila by unijní boj proti korupci

Číst článek

„Vnímáme její vystoupení jako čistě opoziční a farizejské. Vystoupení je pro nás dalším důkazem, že jdeme správnou cestou. Uděláme všechno pro to, aby tato významná změna trestního práva byla v parlamentu schválena,“ řekl v reakci na vystoupení hlavy státu Fico, který si její projev vyslechl v jednacím sále sněmovny.

Tvrdil také, že se Čaputová se postavila na stranu zločinu z let 2020 až 2023, kdy podle něj byla porušována práva představitelů tehdejší opozice, ve které byl také Fico. Fico dlouhodobě zpochybňuje vyšetřování některých kauz, jakož i činnost ÚSP.

Opozice projev prezidentky naopak ocenila. „Precizní argumentací potvrdila naše vážné připomínky ke skandalóznímu způsobu, jakým Ficova koalice protlačuje svůj promafiánský balíček, i k jeho škodlivému obsahu,“ uvedl předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka. Jeho hnutí spolu s dalšími dvěma opozičními stranami od prosince organizuje protivládní mítinky, kterých se zúčastnily tisíce lidí. Podle opozice změnami v trestním právu chce kabinet zajistit beztrestnost pro stíhané lidi, kteří jsou spjatí s nynější vládní koalicí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme