Kolumbijci kradou kávu venezuelským pěstitelům, prohlásil Maduro a zavedl plán ‚Miranda voní kakaem‘

Venezuelský prezident Nicolás Maduro obvinil Kolumbijce, že kradou ve Venezuele místním pěstitelům kávu. Podle něj je polovina kávy, kterou Kolumbie prodává na zahraničních trzích, venezuelská. Oznámil také, že schválil zvýšení výdajů z rozpočtu na produkci kakaa, aby se Venezuela stala vývozcem „nejlepší čokolády na světě“. Ve Venezuele už několik let kolabuje hospodářství a je tam nedostatek potravin, léků i elektřiny.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolas Maduro a jeho manželka. | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Maduro v televizním pořadu nazvaném „Středa produktivní“ prohlásil, že „kolumbijské polovojenské skupiny“ kradou kávu jejím pěstitelům ve Venezuele a odvážejí ji do Kolumbie. Káva se proto podle něj nemůže dostat k Venezuelanům prostřednictvím přídělového systému, který vláda před třemi lety zavedla pro rozdělování potravin.

Autoritářský prezident, který stojí v čele Venezuely od roku 2013 a jehož vládu opozice viní z nynější ekonomické i humanitární krize, ve středu také oznámil, že schválil 25 miliard bolívarů na plán nazvaný „Miranda voní kakaem“. Mají být použity na rozšíření produkce kakaa v tomto venezuelském státě. Venezuela pak bude podle něj vyrábět nejlepší čokoládu světa díky novým trhům - v Indii, Číně, Rusku a Turecku.

Některá Madurova prohlášení a příspěvky na twitteru z posledních měsíců jakoby vůbec neodrážely současnou situaci v zemi, kde se od ledna opozice, podporovaná téměř 60 státy, snaží protivládními demonstracemi a jednáním s podnikateli, odbory i státními úředníky o změnu režimu; neuznává totiž Madurův mandát vzešlý z loňských nesvobodných voleb.

Když se například v únoru opozice chystala na masové demonstrace, jimiž chtěla dostat do země humanitární pomoc z Kolumbie, a mnozí se obávali občanské války či americké vojenské intervence, Maduro na svém twitteru vesele vyzval Venezuelany, aby si užívali karneval.

Venezuelský prezident Maduro vyměnil ministra pro elektřinu. Chce tak vyřešit výpadky proudu

Číst článek

‚Byl jsem v budoucnosti‘

V den, kdy opozicí ovládaný parlament letos v lednu označil prezidenta Madura za „uzurpátora moci“ a schválil zákon o amnestii pro vojáky, kteří pomohou obnovit demokracii, Maduro pronesl další nepochopitelný výrok. „Já už jsem byl v budoucnosti a vrátil jsem se, viděl jsem, že vše bude dobré,“ prohlásil před užaslými vojáky v Caracasu se zcela vážnou tváří.

Madurův „vizionářský“ výrok z letošního ledna připomínal jiné jeho spirituální prohlášení, které pronesl v roce 2013 před prezidentskými volbami. Tehdy uvedl, že mu v předvolebním boji jako „ptáček“ požehnal zesnulý prezident Hugo Chávez. „Usedl na dřevěný trám a začal si pískat... tak jsem také zahvízdal a on mě obletěl,“ popsal Maduro údajný zážitek s „převtěleným Chávezem“, po jehož smrti v březnu 2013 se stal prezidentem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme