Caracas zakázal noční fronty před obchody. Venezuela se brání nedostatku zboží

Úřady ve venezuelském Caracasu zakázaly lidem stát v noci fronty před obchody. Má to být jedna ze zbraní vlády v ekonomické válce. Tu proti vládním socialistům údajně vede opozice ve spolupráci s některými podnikatelskými kruhy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Caracasu si už lidé v noci do fronty před obchody stoupnout nesmějí (archivní foto)

V Caracasu si už lidé v noci do fronty před obchody stoupnout nesmějí (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Zákaz stát fronty mimo otevírací doby obchodů oznámil šéf vlády Hlavního distriktu Juan Dugarte, který má vládu nad částí velkého souměstí Caracas.

Fronty se skutečně před supermarkety často stojí už od brzkých ranních hodin na některé zboží, často i základní jako je cukr nebo mléko. To je totiž hodně levné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákaz nočních front je součástí boje venezuelské vlády proti ekonomickým spekulantům, informoval zpravodaj ČRo David Koubek

Vláda reguluje jeho ceny na hodně nízké, aby pomohla chudším obyvatelům. Ale je ho nedostatek. Právě toho využívají i podle zástupců vlády spekulanti, kteří ho nakupují a pak ho za vyšší ceny prodávají na černém trhu anebo dokonce pašují do Kolumbie.

Přitom prý tihle podvodníci získávají informace od manažerů supermarketů, nebo od zaměstnanců, kteří jim prozradí, kdy jaké zboží přijde.

Vláda se snaží zajistit dostatek zboží, ale řada podnikatelů si stěžuje na to, že na hospodářství má negativní vliv snaha socialistické vlády ekonomiku regulovat – například právě ceny nebo kurz měny bolívaru hlavně vůči dolaru.

Čekání ve frontě na otevření supermarketu už bude možné v Caracasu až ve dne (archivní foto) | Foto: Reuters

Třeba výrobci automobilů hrozí tím, že právě v těchto týdnech budou muset zastavit výrobu aut, protože nemají devizy, za které dovážejí díly. Ze stejného důvodu se zdražují dovážené potraviny a ze stejného důvodu si některé nemocnice stěžují na to, že jim chybí léky a zdravotnický materiál.

Telefonní společnosti zase nemohou platit za mezinárodní hovory, takže je čím dál těžší volat z Venezuely do zahraničí.

Prezident viní opozici

Vláda ale tvrdí, že část těchto stížností a varování je součástí toho, co prezident Nicolás Maduro nazval ekonomickou válkou, tedy snahou opozice vyvolat vzpouru obyvatel proti vládě a tím ji svrhnout.

Právě pašování do Kolumbie je jedním z důvodů, proč také prezident Maduro nařídil uzavřít hraniční přechody mezi venezuelským regionem Táchira a Kolumbií.

Minulý týden totiž neznámá skupina zaútočila na hranicích proti průzkumníkům venezuelské armády a několik jich zranila. Pravděpodobně to byla organizovaná skupina pašeráků zboží do Kolumbie.

Venezuelský prezident proto nechal uzavřít hranice v oblasti a vyhlásil v příhraničních městech výjimečný stav. Venezuelská policie potom vyhostila do Kolumbie lidí, kteří neměli doklady. V pondělí byl už počet vyhoštěných přes 750.

Kolumbijská vláda považuje situaci za neudržitelnou. Podle tamního ministerstva vnitra byli někteří lidé vyhoštěni protiprávně.

Prázdné regály v supermarketu Makro v Caracasu | Foto: Reuters

David Koubek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme