Čárka a 2 slova. To by měla být výjimka pro Česko z Lisabonu

Prezident Václav Klaus je zřejmě blízko dohodě se švédským předsednictvím EU o tom, jak vyřešit svůj požadavek na výjimku pro Česko k Lisabonské smlouvě. Výjimka se patrně bude formulovat obecně. Za text s výjimkami pro Polsko a Velkou Brtitánii, by měla přibýt čárka a slova Česká republika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie (Ilustrační foto).

Evropská unie (Ilustrační foto). | Foto: Tiskový servis Evropské komise

"Jde o jakýsi příslib ze strany hlav států a vlád, že při nejbližší možné příležitosti a změně primárního práva EU, dojde k tomu, že Lisabonská smlouva bude doplněna o dvě slovíčka a jednu čárku. A ta slovíčka jsou Česká republika, čárka," upřesnil ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.

Konkrétně jde o protokol číslo 30 Lisabonské smlouvy. "Což je text zvaný opt out, který si vyjednalo Polsko a Velká Británie. Je to opt out z Listiny základních práv Evropské unie," dodal Füle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na ústavní právo Jan Kudrna z Právnické fakulty UK mluvil o doplňujícím vyjádření prezidenta Klause k Lisabonské smlouvě.

Další vyjádření od Klause

Švédský návrh prý odpovídá představě Václava Klause a je možné o něm dál jednat. Nicméně v pátek odpoledne také k Ústavnímu soudu dorazilo další doplňující vyjádření prezidenta k návrhu na přezkoumání tohoto dokumentu.

Vypracoval ho prezidentův právník, Aleš Pejchal, podle kterého dokument umožňuje přehlasovat některé členské země při schvalování změn primárního práva Evropské unie.

Podle odborníka na ústavní právo Jana Kudrny z Právnické fakulty Univerzity Karlovy skutečně hrozí, že Lisabonská smlouva změní rozhodování orgánů Evropské unie z jednomyslného na většinové. Ale hned doplňuje, že s tímto cílem byla také Lisabonská smlouva sjednávána.

"Byla sjednávána s tím cílem, aby se omezil rozsah rozhodnutí, kde je požadovaná jednomyslnost, a aby došlo také k určité změně váhy hlasů. To znamená tak, aby v kvalifikovaném přepočtu odpovídala více váze státu podle počtu obyvatel," vysvětlil Kudrna.

Soud by to ,mohl vyřešit rychle'

Kudrna ovšem také poukazuje na to, že tímto problémem se již ústavní soud fakticky zabýval. "Podle mě, věci, které pan prezident zmiňuje, byly vyřešeny už vloni. Není to nová záležitost a mohl by to být vyřešeno velmi rychle," odhaduje Kudrna.

Stížnost senátorů ODS na Lisabonskou smlouvu začíná Ústavní soud projednávat v úterý 27. října. Právě k této stížnosti směřuje i páteční vyjádření prezidentova právníka.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme