Puigdemont je ochoten jednat s Madridem, před svým návratem do Španělska ale požaduje záruky

Katalánský expremiér Carles Puigdemont je připraven k dialogu se španělským premiérem Marianem Rajoyem kdekoli kromě Španělska, kde mu hrozí zatčení. Puigdemont to dnes řekl na tiskové konferenci v Bruselu uspořádané po čtvrtečních regionálních volbách v Katalánsku. Prohlásil rovněž, že dostane-li od Madridu záruky, do Španělska se vrátí.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont | Foto: Virginia Mayo | Zdroj: AP/ČTK

Jednat chce o důsledcích uplatnění ústavního článku 155, na jehož základě Madrid převzal správu Katalánska. O pozastavení článku se Puigdemont zmínil už ve čtvrtek, kdy se ukázalo, že separatistické strany získaly ve volbách dost hlasů na sestavení vlády.

Vyhráli jsme s kandidáty ve vězení a vládou v exilu, jásá Puigdemont. 'Zrušte přímou správu,' vyzývá Madrid

Číst článek

Podle výsledků mají 70 ze 135 mandátů. Vítězem voleb je sice strana Ciudadanos, která je proti odtržení Katalánska od Španělska, ale spolu se spojenci má jen 57 mandátů.

„Ze zřejmých důvodů jsem připraven setkat se s panem Rajoyem v Bruselu nebo na jakémkoli jiném místě v Evropské unii kromě Španělska,“ řekl Puigdemont. Ve Španělsku mu hrozí stíhání za vzpouru. Spolu s několika členy katalánské vlády uprchl v říjnu do Belgie. Podle Puigdemonta čtvrtečními volbami začala pro Katalánsko „nová éra“.

Rajoy, který dnes také uspořádá tiskovou konferenci, dosud se separatisty jednat odmítal, dokud nebudou své politické cíle hájit v rámci španělské ústavy. Ta jednostranné odtržení žádného ze španělských regionů nepovoluje.

Puigdemont také řekl, že požaduje záruky pro svůj návrat do Katalánska, kde chce obnovit svůj mandát vůdce regionu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme