'Nevzdám se, nezřeknu se, nepodvolím se.' Puigdemont poprvé od zadržení tweetoval

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé od svého zadržení v Německu veřejně komentoval svou situaci. Na twitteru v sobotu uvedl, že se nehodlá vzdát a neuhne před údajně nezákonným jednáním těch, kteří u volebních uren prohráli. Puigdemont byl zadržen minulou neděli na severu Německa, když se snažil vrátit z Finska do Belgie, kde pobývá v exilu. Španělsko na katalánské expremiéra vydalo zatykač kvůli údajné vzpouře.

Neumünster (Německo) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katalánská vlajka a plakát podporující Puigdemonta v Barceloně | Foto: Susana Vera | Zdroj: Reuters

„Aby to bylo všem jasné: Nevzdám se, nezřeknu se, nepodvolím se nezákonnému jednání těch, kteří prohráli u (volebních) uren,“ uvedl na twitteru Puigdemont, který v současnosti pobývá ve vazbě ve věznici v severoněmeckém Neumünsteru.

Separatistické strany v loňských prosincových volbách získaly v katalánském parlamentu většinu.

Zjevně s odkazem na ústřední vládu v Madridu pod vedením premiéra Mariana Rajoye kritizoval 55letý politik v příspěvku na twitteru osoby, „které jsou ochotny zaplatit cenu za to, že opustí vládu práva ve prospěch 'jednoty vlasti'“.

Na zatčení Puigdemonta se podílela španělská tajná služba. Katalánci se semkli, říká katalánista

Číst článek

Twitterový příspěvek formulovaný v první osobě se objevil na oficiálním účtu katalánského expremiéra, podle agentury DPA ale politik nemá ve vazbě k internetu přístup. Může pouze telefonovat či pod dohledem využívat komunikační aplikaci Skype. Puigdemontův tweet tak podle DPA zřejmě zveřejnil některý z jeho spolupracovníků mimo vězení.

Puigdemont ve vlasti čelí obžalobě ze vzpoury. V Německu jej zadrželi na základě evropského zatykače. O jeho případném vydání by měl v příštích týdnech rozhodnout soud severoněmecké spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme