Katalánský expremiér Puigdemont je volný, zaplatil kauci a opustil německou vazbu

Katalánský expremiér Carles Puigdemont opustil vazební věznici v Neumünsteru poté, co okamžité propuštění po složení kauce nařídilo státní zastupitelství. Puigdemont zaplatil kauci ve výši 75 000 eur (1,9 milionu korun). Potvrdilo to v pátek generální státní zastupitelství spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko. Politik rovněž úřadům poskytl adresu, na níž bude v Německu pobývat do doby, než úřady rozhodnou o jeho případném vydání do Španělska.

Aktualizováno Neumünster (Německo) (Aktualizováno: 14:02 6. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Carles Puigdemont na archivním snímku z kodaňského letiště | Zdroj: Reuters

Pětapadesátiletý Puigdemont byl v Německu zadržen 25. března po překročení dánsko-německé hranice na základě evropského zatykače, když se autem vracel z Finska do Belgie, kde do té doby žil v exilu.

Německo nevydá Puigdemonta kvůli obžalobě ze vzpoury. Připustilo ale vydání kvůli zpronevěře

Číst článek

Španělsko požaduje jeho vydání kvůli vzpouře a zpronevěře veřejných prostředků tím, že jeho vláda loni uspořádala nepovolené referendum o nezávislosti Katalánska na Španělsku.

Soud ve městě Schleswig ve čtvrtek odmítl Puigdemonta vydat na základě jeho obžaloby ze vzpoury. Připustil ale jeho vydání kvůli údajné zpronevěře. Rozhodl zároveň o podmínečném propuštění katalánského separatistického vůdce z vazby po složení kauce.

Puigdemont podle svých spolupracovníků ohlásil na pátečních 18.00 SELČ tiskovou konferenci v Neumünsteru. Puigdemont obžalobu Madridu odmítá a tvrdí, že je politicky motivovaná. Proti vydání do Španělska se může případně bránit u německého ústavního soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme