Německo nevydá Puigdemonta kvůli obžalobě ze vzpoury. Připustilo ale vydání kvůli zpronevěře

Německý soud ve čtvrtek odmítl vydat Španělsku katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta na základě jeho obžaloby ze vzpoury. Připustil ale jeho vydání kvůli údajné zpronevěře, informovala agentura AFP. Španělská vláda uvedla, že rozhodnutí respektuje.

Berlín/Madrid (Aktualizováno: 20:12 5. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce katalánských separatistů Carles Puigdemont. | Foto: Eric Vidal | Zdroj: Reuters

Německý soud zároveň rozhodl o podmínečném propuštění katalánského separatistického vůdce Carlese Puigdemonta z vazby, napsala agentura DPA. Mezi podmínky, za nichž může být propuštěn na svobodu, ale patří složení kauce ve výši 75 tisíc eur, tedy 1,9 milionu korun.

'Nevzdám se, nezřeknu se, nepodvolím se.' Puigdemont poprvé od zadržení tweetoval

Číst článek

Podle čtvrtečního vyjádření soudu nejsevernější německé země Šlesvicka-Holštýnska také není patrné, že by Puigdemontovi ve Španělsku hrozilo politické pronásledování.

Obžalobě ze vzpoury vůdce katalánských separatistů čelí kvůli tomu, že loni na podzim v rozporu se španělskou ústavou uspořádal referendum o nezávislosti Katalánska, i když se dalo očekávat, že při něm dojde k násilnostem.

Obžaloba ze zpronevěry veřejných financí se taktéž týká referenda o nezávislosti. Pětapadesátiletému separatistickému politikovi hrozí ve Španělsku desítky let vězení. Proti případnému vydání do Španělska se ale může případně bránit i před německým ústavním soudem. 

Politik obžalobu odmítá a tvrdí, že je politicky motivovaná. V den referenda o nezávislosti podle něj ze strany Katalánců nedošlo z žádnému násilí, které je ale předpokladem pro trestný čin vzpoury.

Katalánský politik byl ve spolkové republice zadržen koncem března, když se autem vracel z Finska do Belgie, kde do té doby žil v exilu. Němečtí politici dali opakovaně najevo, že do diplomaticky citlivého případu vstupovat nechtějí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme