Dvojice Američanů přiznala, že pomohla exšéfovi Nissanu Ghosnovi při útěku z Japonska

Američan Michael Taylor a jeho syn Peter v pondělí u tokijského soudu přiznali, že v roce 2019 pomohli bývalému šéfovi automobilky Nissan Carlosovi Ghosnovi uniknout z Japonska. Informovala o tom agentura Reuters. Ghosna japonské úřady stíhají kvůli podezřením z finančních zločinů.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf automobilky Nissan Carlos Ghosn | Foto: Mohamed Azakir | Zdroj: Reuters

Oba američtí občané byli zatčeni ve Spojených státech loni v květnu a Japonsko dlouho usilovalo o jejich vydání. V březnu USA Tokiu vyhověly a oba muže vydaly. Podle prokuratury Taylorovi za pomoc při útěku obdrželi 1,3 milionu dolarů (přes 27 milionů Kč). Nyní jim hrozí až tři roky vězení, napsala agentura Reuters.

Sedmašedesátiletý Ghosn, který má brazilské, francouzské a libanonské občanství, čelí v Japonsku obvinění z finančních deliktů, mimo jiné z toho, že nepřiznal všechny příjmy a zneužil firemní peníze.

Nissan zruší 4300 pracovních míst a zavře dvě továrny. Škrtat bude hlavně v Evropě a USA

Číst článek

Ghosn obvinění odmítá a tvrdí, že jde o komplot s cílem odstranit ho z vedení automobilky Nissan. Ghosn byl architektem francouzsko-japonské aliance Renault-Nissan, do níž se v roce 2016 zapojila i automobilka Mitsubishi.

Ghosn utekl z Japonska, když tam byl propuštěn na kauci a byl v domácím vězení. Podařilo se mu uprchnout koncem roku 2019 přes Turecko do Libanonu, odkud pocházejí jeho prarodiče a kde vyrůstal. Narodil se 9. března 1954 v Brazílii.

Operaci Ghosnova útěku údajně zorganizovali bývalý člen amerických speciálních sil známých jako „zelené barety“ Michael Taylor, jeho syn Peter a Libanonec George-Antoine Zayek. Ghosna dostali z Japonska ukrytého v bedně v soukromém letadle.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme