Proslulý zločinec známý jako Šakal bojuje za zmírnění trestu. Na doživotí je odsouzen několikrát

Legendární venezuelský terorista Ilich Ramírez Sánchez známý pod přezdívkami Carlos či Šakal usiluje u francouzského soudu o zmírnění jednoho ze svých doživotních trestů, který dostal za útok na pařížský obchod z roku 1974. Carlos je od roku 1994 vězněn ve Francii, kde si odpykává také dva předchozí doživotní tresty, proti nimž se v minulosti neúspěšně odvolával.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský terorista Ilich Ramírez Sánchez u francouzského soudu v roce 2000

Venezuelský terorista Ilich Ramírez Sánchez u francouzského soudu v roce 2000 | Zdroj: Reuters

Carlos patřil v 70. a 80. letech minulého století k symbolům mezinárodního terorismu a často tehdy také navštěvoval komunistické Československo. Sám sebe označuje za profesionálního revolucionáře. Je zodpovědný za řadu útoků a dalších zločinů, kvůli nimž byl svého času nejhledanějším mužem na světě.

Francouzské síly zabily lídra Islámského státu větší Sahary, oznámil prezident Macron

Číst článek

Jednasedmdesátiletý terorista v novém odvolacím procesu neusiluje o zproštění viny za útok na obchod na slavné pařížské třídě Champs-Élysées z roku 1974, při němž zemřeli dva lidé a 36 jich utrpělo zranění.

Proces se bude zabývat pouze tím, jak dlouhý čas by měl Carlos strávit za tento zločin za mřížemi.

Trest za granát

Terorista přitom vždy vinu za útok na pařížský obchod odmítal. Francouzský nejvyšší odvolací soud v roce 2019 neuznal Carlosovo odvolání, věc však vrátil nižším soudům s tím, že byl obžalovaný odsouzen současně za držení a použití granátu, čímž byl potrestán dvakrát za téže věc.

Šakal si již odpykává dva jiné doživotní tresty, jeden za vraždu dvou francouzských policistů a policejního informátora z roku 1975 a další za různé další útoky, například na vlaky či železniční stanici z let 1982 a 1983, při nichž zemřelo dohromady 11 lidí a na 150 jich utrpělo zranění.

Carlos je ve vězení od roku 1994, kdy byl po desetiletích neúspěšného pátrání dopaden francouzskými speciálními jednotkami v Súdánu. Rozhodnutí soudu o zmírnění jeho trestu se očekává v pátek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme