Čarnogurského nástupcem se stal Hrušovský

Novým předsedou vládního Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) se dnes na sněmu v Trenčíně stal 48letý právník - místopředseda sněmovny Pavol Hrušovský. V čele hnutí po více než deseti letech vystřídal současného ministra spravedlnosti Jána Čarnogurského. Ze 430 delegátů 249 odevzdalo svůj hlas Hrušovskému, jeho jediného protikandidáta Jána Figeĺa podpořilo 179 přítomných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na dotaz novinářů, zda do voleb půjde KDH jako samostatná strana, nový šéf křesťanských demokratů popřel možnost, že by hnutí odevzdalo část své samostatnosti ve prospěch Slovenské demokratické koalice Mikuláše Dzurindy, jak tomu bylo v posledních volbách v roce 1998.

Řečnický souboj o přízeň delegátů vyhrál Hrušovský, když sál přivedl "do varu" svým emotivním projevem. Dnešní sněm je podle Hrušovského o "postavení KDH na nohy". "Dokážeme naše koaliční kolegy přesvědčit, aby nás podpořili? Nebo to vzdáme a zůstaneme ležet v ringu?" zeptal se Hrušovský v zjevné narážce na napjatou situaci uvnitř vládní koalice a vzkázal protivníkům, že "křesťanští demokraté se "vrací zpátky do ringu".

Hrušovského vizí je vlastní poslanecký klub, samostatná politika, na jejímž konci je zástupce hnutí jako rovnocenný partner, který vyjednává o sestavení vlády.

Čarnogurský, jenž stál v čele hnutí 3897 dní, byl v posledních letech vnímán jako kontroverzní politik a v řebříčcích popularity se umísťoval mezi nejméně oblíbenými politiky. Dnešní sněm však vyjádřil Čarnogurskému svou přízeň tím, že zavázal KDH podporovat jej v ministerském křesle až do řádných parlamentních voleb v roce 2002.

Pavol Hrušovský se narodil v jihoslovenské obci Maňa v Nitranském kraji. Vystudoval právnickou fakultu v Bratislavě a dva roky byl poslancem Federálního shromáždění. V současnosti je jedním ze čtyř místopředsedů sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme