Caroline Kennedyová zřejmě bude první ambasadorkou USA v Japonsku

Právnička Caroline Kennedyová bude pravděpodobně první Američankou v čele ambasády Spojených států v Japonsku. Na post ji navrhl prezident Barack Obama. Toho pětapadesátiletá právnička naopak podpořila v prezidentské kampani v roce 2008.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Caroline Kennedyová se zřejmě stane první ambasadorkou USA v Japonsku

Caroline Kennedyová se zřejmě stane první ambasadorkou USA v Japonsku | Zdroj: Reuters

Caroline Kennedyová je jediným žijícím potomkem bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho a Jacqueline Kennedyové.

V roce 1960, když John Fitzgerald Kennedy nastoupil do úřadu prezidenta, byly jeho dceři Caroline tři roky. Když jí bylo šest, zastřelil prezidenta neznámý atentátníku v Dallasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vztahu rodiny Kennedyových k Japonsku mluvil japanolog Jana Sýkora

Teď ji současný prezident Barack Obama - kterého Kennedyová podporovala v kampaních před prezidentskými volbami - nominoval na post velvyslankyně v Tokiu. Kennedyová na slyšení před zahraničním výborem Senátu mimo jiné uvedla:

"Ta nominace má mimořádný význam - právě letos si připomínáme padesáté výročí atentátu na mého otce."

„Neumím si představit žádnou jinou zemi, ve které bych pracovala raději než v Japonsku. Poprvé jsem ho navštívila v roce 1978 se svým strýcem, senátorem Kennedym, a hluboce mě ovlivnila naše návštěva Hirošimy,“ uvedla Caroline Kennedyová.

„Naše země mají významné politické, ekonomické, kulturní a strategické vazby a naše partnerství má celosvětový přesah,“ ujistila možná budoucí velvyslankyně Spojených Států v Japonsku.

Třetí generace Kennedyů v diplomacii

Slyšení se zúčastnili i někteří členové rodiny Kennedyových, např. vdova po senátorovi Edwardu Kennedym Victoria. Očekává se, že Senát nominaci Caroline Kennedyové hladce schválí.

Dcera zavražděného amerického prezidenta Johna F. Kennedyho vstoupila do politiky a diplomacie před pěti lety. Jak píší média, představuje už třetí generaci rodu sloužícího v diplomacii Spojených států.

„John F. Kennedy se těšil a dosud v Japonsku těší mimořádné popularitě,“ připomněl japanolog Jan Sýkora. „Je to možná o i proto, že Japonci milují tragické příběhy a celý osud rodiny Kennedyových dostatečně tragický je.“

„Obě země dnes stojí před řadou společných problémů. Musí se jednak vyrovnat s rostoucím vlivem Číny – jak v regionu, tak globálně. Musí navíc administrativně dokončit přesun zhruba 4000 vojáků americké námořní pěchoty na Guam a nemluvě o problematice Severní Korey a šestistranných jednání,“ zdůraznil Jan Sýkora.

Podle něho tak bude Washington potřebovat podporu nejen japonské administrativy, ale i Japonců jako takových.

Helena Berková, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme