Carter: Izrael by měl jednat i s radikály z palestinského hnutí Hamás

Izrael by měl do mírových rozhovorů zahrnout i radikální palestinské hnutí Hamás. S tímto poselstvím zahájil blízkovýchodní turné bývalý americký prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Jimmy Carter. V židovském státě se ale dočkal chladného přijetí. Mimo jiné proto, že v Damašku má naplánovanou schůzku s vůdcem Hamásu Chálidem Mišalem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý americký prezident Jimmy Carter | Foto: en.wikipedia.org

Podle Cartera není možné dosáhnout míru, pokud do procesu nebude vtažena i ta část palestinské veřejnosti, kterou zastupuje Hamás. Pro Izrael je ale toto hnutí, které před dvěma lety vyhrálo palestinské volby, teroristickou organizací.

Jimmyho Cartera sice přijal prezident Šimon Peres, ale kvůli chystané schůzce s Mišalem se s americkým prominentem odmítl setkat vůdce izraelské opozice Benjamin Netanjahu. V Carterově kalendáři ale nejsou ani premiér Ehud Olmert a ministryně zahraničí Tzipi Livniová. Ti se však odvolali na nedostatek času.

Část Izraelců i různé židovské organizace pobouřil Carter už před rokem knihou, v níž kritizuje izraelskou okupaci a útlak Palestinců.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme