Carter v KLDR uspěl, Pchjongjang propustil vězněného Američana

Severní Korea udělila amnestii odsouzenému Američanovi. O jeho propuštění v Pchjongjangu osobně žádal bývalý prezident USA Jimmy Carter, který se s mužem odsouzeným k nuceným pracím vrací domů. Pchjongjang zároveň vyjádřil ochotu obnovit šestistranné rozhovory o severokorejském nukleárním programu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jimmy Carter v Severní Koreji uspěl, Pchjongjang propustil vězněného Američana

Jimmy Carter v Severní Koreji uspěl, Pchjongjang propustil vězněného Američana | Zdroj: ČTK

Jimmy Carter se vrací z Pchjongjangu spolu s Gomesem, který byl odsouzen k osmi letům nucených prací za ilegální překročení severokorejské hranice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Američana, který byl zadržovaný v KLDR, mluvil na Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Příkaz k jeho propuštění vydal sám Kim Čong-il, podle Pchjongjangu to učinil na Carterovu žádost i z humanitárních důvodů. Učitel angličtiny a oddaný křesťan, Aijalon Mahli Gomes, na území KLDR vstoupil v lednu tohoto roku. V dubnu poslal severokorejský režim Američana na osm let na nucené práce. Podle rozsudku vstoupil do země ilegálně z Číny. Pro Gomese nevypadala situace růžově. V červenci dokonce severokorejské úřady oznámily, že se pokusil o sebevraždu.

Severokorejská vládní agentura KCNA zároveň oznámila, že režim Kim Čong-ila je ochoten vrátit se k jaderným rozhovorům, navíc bez předběžných podmínek, jako tomu bylo v minulosti.

Jednání o severokorejském nukleárním programu, kterého se účastnily i Čína, Jižní Korea, Rusko a Japonsko, bylo přerušeno v dubnu loňského roku.

„Podle mého soudu to byl snadný úspěch. Carter je u severokorejského vedení velice dobře zapsán, pomáhal uzavřít dohodu o konci severokorejského jaderného programu v roce 1994. Letos v březnu se vyjádřil v tom smyslu, že sankce proti KLDR jsou špatné a míjejí se účinkem,“ říká zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák a dodává:

„Na rozdíl od let minulých, kdy KLDR věznila cizince mnoho let, jsou pro ní dnes takoví vězni přítěží a chce se jich zbavit co nejdříve. Lze to dokumentovat i na loňském případu amerických novinářek, které pomáhal osvobodit Bill Clinton. Severní Korea také čeká něco na oplátku.“

Robert Mikoláš, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme