Čas na evakuaci se krátí. Británie požádá USA, aby nechaly vojáky na letišti v Kábulu pár dnů navíc

Na dokončení evakuací z Afghánistánu zbývají podle britského ministra obrany Bena Wallace jenom hodiny. Londýn proto chce požádat Washington, aby američtí vojáci střežili kábulské letiště alespoň o několik dní déle. Ti se v současnosti chystají odejít ke konci srpna.

Kábul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen Tálibánu střeží vchod na Mezinárodní letiště Hámida Karzaje v Kábulu

Člen Tálibánu střeží vchod na Mezinárodní letiště Hámida Karzaje v Kábulu | Zdroj: Reuters

Podle náměstka britského ministra obrany Jamese Heappeye o tom bude jednat premiér Boris Johnson s americkým prezidentem Joem Bidenem na úterním mimořádném zasedání vůdců států skupiny G7.

U kábulského letiště zemřel afghánský strážce. Do přestřelky se zapojili i němečtí a američtí vojáci

Číst článek

„Spojené státy mají na kábulském letišti přes 6000 lidí. A když je stáhnou, přijdeme i my o možnosti jak evakuovat a budeme se muset stáhnout taky. Nemyslím si, že je pravděpodobné, abychom tam zůstávali po Spojených státech,“ nechal se slyšet Wallace.

Termín ukončení evakuací znepokojuje i francouzského ministra obrany Jean-Yvese Le Driana. Obává se, že času na evakuaci bude třeba více. Francie z Kábulu zatím evakuovala na tisíc Afghánců přes svou vojenskou základnu v Abú Dhabí.

Německo už hledá způsoby jak v evakuacích pokračovat v situaci, kdy nebude možné kábulské letiště použít. Jednalo proto i se zástupci Tálibánu. Ti odklad stažení zahraničních vojsk odmítají.

Mluvčí Tálibánu Suhail Shaheen řekl, že pokud vojaci USA zůstanou v Afghánistánu i po 31. srpnu, budou to považovat za „prodloužení okupace“, což „vyvolá reakci“ informoval The Guardian.

Severoatlantická aliance (NATO) nechce kvůli nejasné situaci v metropoli uvádět termín, do kterého ukončí evakuační lety. Podle agentury DPA to bude jedním z témat úterního mimořádného summitu skupiny G7, kterého se účastní i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Nestabilní situace na kábulském letišti komplikuje taky dodávky humanitární pomoci, kterou v Afghánistánu potřebuje víc než 18 milionů lidí. Světová zdravotnická organizace nemůže do země dovézt přes 500 tun zdravotnických pomůcek a balíčků pro těžce podvyživené.

‚Bojovníci je vyčistili.‘ Tálibán oznámil, že znovu ovládl tři okresy na severu Afghánistánu

Číst článek

„Svět nyní upírá zrak na evakuace a odlétající letadla, my ale potřebujeme dostat zásoby k lidem, kteří v Afghánistánu zůstávají,“ řekl agentuře Reuters regionální šéf WHO Richard Brennan. Vyzval také, aby se prázdná evakuační letadla mířící do Afghánistánu zastavila ve skladech WHO v Dubaji a humanitární pomoc tam vyzvedla.

Radikální hnutí Tálibán ovládlo Kábul 15. srpna a kontroluje většinu Afghánistánu. Ze země se snaží dostat cizinci a Afghánci, kteří spolupracovali se zahraničními misemi.

U letiště panuje zmatek, který Tálibán připsal Američanům. V pondělí tam při přestřelce u severní brány zemřel afghánský strážce a další tři byli zraněni.

Podle zprávy německé armády napadli neznámí útočníci Afghánce, kteří společně s americkými a německými jednotkami střeží letiště. Za poslední týden u letiště přišly o život dvě desítky lidí. Washington má obavy, že na letiště zaútočí teroristé z takzvaného Islámského státu, který v Afghánistánu působí.

Ondřej Klapal, jik, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme